Kategoriler
Rehberler

ASUS ZenFone Max’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

ASUS ZenFone Max’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Tayvan merkezli teknoloji firması ASUS’un 2016 yılının ilk ayında satışa sunduğu ZenFone Max akıllı telefonu giriş seviyesi bir modeldi ve uygun fiyatlıydı. Cihazın ön plana çıkmasını sağlayan özelliği ise 5000 mAh kapasiteli piliydi. Özellikle uzun pil ömrü talebi olan kullanıcıların dikkatini çeken bir üründü.

ZenFone Max Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini aldı ve daha sonra cihaz için güncelleme desteği son buldu. Fakat TWRP recovery kurulu ve root erişimi sağlanmış ZenFone Max akıllı telefonlarda Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş mümkün.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

ASUS ZenFone Max’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.


Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

ZenFone Max’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.