Kategoriler
Apps & Oyunlar

Chrome 15 Şubat’ta Reklamları Engellemeye Başlayacak

Google, Haziran ayında Chrome tarayıcısı ile reklamları engellemeye yönelik bir girişim başlattığını açıklamıştı. Bu açıklama, Chrome’da reklam engelleyici uzantılarının kullanımının arttığına işaret ediyordu. Google, kazancının çoğunu reklamdan sağlayan bir şirket olduğundan, kullanıcılarının aşırı sinir bozucu reklamlara maruz kalmadan keyifli ve mütevazi bir internet deneyimi yaşamalarını istiyor.

Chrome ve Android sürümüne gelecek faydalı indirme özelliği - LOG

Google, 15 Şubat’tan itibaren Chrome tarayıcısı ile (kendi reklamları da dahil) tüm reklamları ancak bir koşul üzerine engelleyecek: Eğer web sitesi Google’ın Daha İyi Reklam Standartları’nı geçemiyorsa. Bu aşırı sinir bozucu reklamlar kullanan bir bir web sitesinin, görüntüleyen kişi Chrome kullandığı takdirde herhangi bir reklam gösteremeyeceği anlamına geliyor.

Chrome Reklam Engelleme

Bu sinir bozucu reklamları hepimiz biliyoruz: Tüm sayfayı kaplayan, yanıp sönen veya beklenmedik şekilde ses veya video oynatanlar. Bunlar sörf deneyimini olumsuz etkilemeye başladılar. Bu nedenle kullanıcılar bu tür reklamlardan kolayca kurtulmak için Chrome’a akın edebilir.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

Web site yöneticileri Google’ın Reklam Deneyimi Raporu’nu kullanarak hangi reklamların Daha İyi Reklam Standartları ile uyuşmadığını anlayabilir. Eğer web sitesinde “passing” ibaresi varsa, reklamlar her zamanki gibi çalışacak. 30 günü aşan “Failing” durumunda ise Chrome sitedeki reklamları görüntülemeyi durduracak. Web sitesi böyle bir durumda Reklam Deneyimi Raporu’nu kullanarak revizyon talep edecek.

Bu strateji iki şeyi başarıyor: Web’de daha iyi bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcıları Chrome’da tutuyor ve web sitelerini daha kabul edilebilir reklamlar sunmak zorunda bırakıyor. Google’ın bu çabaları sonuç verecek mi görelim.