Kategoriler
Rehberler

Google Nexus 4’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Google Nexus 4’e Android 8.0 Oreo yüklemek için uygulanması gereken işlemleri ele alacağız. Google’ın Nexus serisi akıllı telefonları yıllardır piyasada ve Android işletim sisteminin de geliştiricisi olan firma her yıl çok başarılı akıllı telefonlar kullanıma sunuyor. Nexus 4 2012’de hayatımıza girmişti, yani hayli eski bir cihaz fakat elinizde bir Nexus 4 varsa custom ROM yükleyerek güncel Android versiyonlarını deneme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Nexus 4’te TWRP recovery kuruluysa ve root atılmışsa Lineage OS 15 custom ROM çözümünü yükleyerek Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Google Nexus 4’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.


Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Nexus 4 akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.