Kategoriler
Rehberler

Moto X Play’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Motorola Moto X Play’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değiniyoruz. Motorola’nın 2015 yazında satışa sunulan Moto X Play akıllı telefonu teknik özellikler itibariyle orta seviye bir cihazdı. Akıllı telefon kutusundan Android 5.1.1 Lollipop versiyonuyla çıkıyordu, son olarak da Android 7.1.1 Nougat güncellemesini almıştı. Cihaz artık majör yazılım güncellemelerini almayacak ama geliştiricilerin hazırladığı custom ROM’larla güncel Android versiyonlarına geçiş imkanı var.

TWRP recovery kurulumu yapılmış ve root atılmış Moto X Play akıllı telefonda Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş mümkün.

ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Moto X Play’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.


Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemek gerekmekte.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Moto X Play’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.