Kategoriler
Konular

Android’de Uygulamaları SD Karta Taşıma

Akıllı telefonlarda en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi de telefonda yer alan uygulamaların SD karta taşınmaması. Dahili depolama alanı, telefona yüklenen uygulamaların kapasitesinden dolayı sürekli dolmakta ve telefonda SD kart olmasına rağmen çoğu uygulamalar SD karta taşınamamaktadır. Bu da telefonda kasma ve ısınma sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Android’de Uygulamaları SD Karta Taşıma

1- MicroSD Kartı Dahili Depolama Alanı Olarak Kullanma

MicroSD kartı dahili depolama alanı olarak kullanmak için ilk olarak akıllı telefonunuza bir MicroSD kart takın. Telefon, yeni bir MicroSD kart algıladığında size Yeni SD Kart Algılandı bildirimi yollayacaktır. Bu bildirime dokunun ve Ayarla‘ya tıklayın. MicroSD kartı dahili depolama alanı olarak kullanmak için Dahili Depolama Alanı Olarak Kullan‘ı seçin.

İlginizi Çekebilir:  Bağımlılık yapan iPhone oyunları

2- Android Oreo’da Uygulamaları SD Karta Taşıma

Android Oreo işletim sistemine güncellenmiş akıllı telefonlarda uygulamaları SD karta taşımak için Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Uygulama Bilgileri‘ne gidin. SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine tıklayın. Uygulama bilgileri görüntülendiğinde Depolama Alanı‘nı seçin ve Kullanılan Depolama Alanı‘na dokunun, Harici Depolama Alanı‘nı seçin ve Taşı‘ya dokunun.

3- Android Nougat’ta Uygulamaları SD Karta Taşıma

Android’in Nougat sürümüne sahip akıllı telefonunuzda uygulamaları SD karta taşımak için Ayarlar > Uygulamalar‘a gidin ve SD karta taşımak istediğiniz uygulamayı bulup üzerine dokunun. Depolama’ya dokunun ve Değiştir‘e tıklayarak dahili depolama alanını SD kart olarak değiştirin.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

4- Android Marshmallow’da Uygulamaları SD Karta Taşıma

Android Marshmallow’da uygulamaları SD karta taşımak için Ayarlar > Uygulamalar‘a gidin ve SD karta taşımak istediğiniz uygulamanın üzerine tıklayarak Depolama‘ya dokunun.

5- Android Lollipop’ta Uygulamaları SD Karta Taşıma

Android Lollipop‘ta uygulamaları SD karta taşıma işlemini gerçekleştirmek için Ayarlar > Uygulamalar‘a  gidin ve SD karta taşıyacağınız uygulamanın üzerine tıklayın. Depolama seçeneğine dokunun, SD kartı seçin.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları kullanarak akıllı telefonunuzda sadece bazı uygulamaları SD karta taşıyabilirsiniz. Android, tüm uygulamaların SD karta taşınmasına izin vermez.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da Yakınlık Sensörü'nün çalışmaması ve çözümü

Android’in tüm uygulamaların taşınmasına izin vermesi için telefonu köklendirmek gerekir. Telefonunuzda Root erişimi varsa aşağıdaki adımları uygulayın.

6- Root’lu Telefonlarda Uygulamaları SD Karta Taşıma

Root’lu telefonlarda tüm uygulamaları SD karta taşımak için akıllı telefonunuza Link2SD uygulamasını indirin. Uygulamayı telefonunuza indirmek için buraya tıklayın.

Link2SD uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra uygulamayı açın ve taşımak istediğiniz uygulamaları seçerek SD karta taşıyın.

Android’de Uygulamaları SD Karta Taşıma ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni konu açarak bize iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.