Kategoriler
Rehberler

HTC One M8’e Android 8.0 Oreo Kurulumu (Custom ROM)

HTC One M8’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Tayvan merkezli teknoloji firması HTC’nin 2014 yılı amiral gemisi akıllı telefon modeli One M8 özellikle şık tasarımı ve metal gövdesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Cihaz Android 4.4.2 KitKat versiyonuyla geliyordu ve son olarak Android 6.0 Marshmallow güncellemesini almıştı.

Elinizde aktif olarak kullanmadığınız bir One M8 akıllı telefon bulunabilir. Bu cihaza TWRP recovery yükleyip root erişimi sağladığınız takdirde Lineage OS 15 custom ROM çözümü ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

Bu resmi olmayan Lineage OS 15 custom ROM çözümünü geliştirici bgcngm hazırladı. Geliştiricinin paylaştığı bilgiye bakılırsa kamera, flaş ve Bluetooth çalışmıyor. Diğer bileşen ve sensörlerle ilgili sorun rapor edilmemiş. Bu özelliklerin önemli olduğu açık, eğer One M8’i gündelik olarak kullanıyorsanız bu custom ROM’u yüklemenizi öneremeyiz.

Tabii TWRP recovery menüsünden nandroid yedeği aldığınız takdirde eski stock ROM’unuza geri dönmeniz mümkün. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

HTC One M8’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

One M8’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.