Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S2’ye Android 8.0 Oreo Kurulumu (Custom ROM)

Samsung Galaxy S2’ye Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Güney Kore merkezli teknoloji firması Samsung’un yıllar önceki amiral gemisi modeli olan Galaxy S2 son olarak Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi güncellemesini almıştı. Sanıyoruz bu cihazı aktif olarak kullanan kalmamıştır fakat bir kenarda, çekmecede boşta bekleyen bir Galaxy S2’niz bulunabilir. Bu cihaza TWRP recovery yükleyip root attığınız takdirde Lineage OS 15 custom ROM çözümü ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunu kullanabilirsiniz.

ROM geliştirici rINanDO tarafından hazırlandı. Hemen her custom ROM’da bazı bileşen / sensör / servisler sıkıntı yaratabiliyor ya da hiç çalışmıyor. Bu ROM’un sorun ve eksikleriyle ilgili bilgi bulunmuyor. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy S2’ye Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy S2’yi USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.