Kategoriler
Rehberler

Sony Xperia P’ye Android 8.0 Kurulumu (Custom ROM)

Sony Xperia P’ye Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Teknoloji dünyasının önde gelen firmalarından Sony’nin 2012’de kullanıma sunduğu Xperia P akıllı telefon kutusundan Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle çıkıyordu ve sonrasında Android 4.1 Jelly Bean güncellemesini almıştı. Cihaza güncelleme desteği yıllar önce son bulmuş olsa da custom ROM çözümleriyle güncel Android versiyonlarını deneyimleme imkanı var.

Aktif olarak kullanan kalmamıştır diye tahmin ediyoruz fakat çekmecenizin bir köşesinde bekleyen bir Xperia P akıllı telefonunuz bulunabilir. Bu cihaza TWRP recovery yükleyip root attığınız takdirde geliştirici Haxk20‘nin hazırladığı Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapabilirsiniz.

Cihaz hayli eski bir model olduğu için akıcı bir deneyim beklememek lazım. Hemen her custom ROM çözümünde olduğu gibi bu ROM’un da bazı sorun ve eksikleri olabilir. Geliştiricisi bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış, bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Sony Xperia P’ye Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Xperia P’yi USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.