Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy A5’e Android 8.0 Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy A5’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Samsung’un 2014 yılında kullanıma sunduğu ilk nesil Galaxy A5 akıllı telefon orta seviye donanımsal özellikler sunuyordu. Kutusundan Android 4.4.4 KitKat işletim sistemiyle çıkan cihaz son olarak Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini almıştı.

Galaxy A5’in A500FU model numaralı varyantına sahipseniz ve cihaza TWRP recovery yükleyip root attıysanız geliştirici @deadsquirrel01‘in hazırladığı Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş imkanınız var.

Bu ROM’da WiFi, Bluetooth, telefon, hücresel veri, GPS, ses, kamera flaşı ve sensörler çalışıyor. Stock kamera uygulamasının video kaydedemediği belirtilmiş ancak Google Play’den yüklenebilecek Footej gibi uygulamalarla video kaydı desteklenmekte. NFC’nin çalışmadığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Android ve iPhone için en iyi hava durumu uygulamaları

Tabii henüz tespit edilmemiş / raporlanmamış başka sorun ve eksikler olabilir. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy A5’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. (Eksiklere yukarıda değinmiştik ama başka sorunlar çıkabileceği unutulmamalı) Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy A5’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?