Kategoriler
Haberler

KGI 1. Çeyrek iPhone X Satışlarını Daha Düşük Bekliyor

iPhone X’in rakamlara bakıldığında Apple’ın en çok satan iPhone modellerinden biri olmadığı anlaşılıyor. Analistlerin tahmin ettiği gibi Apple aslında düşüldüğü kadar çok dağıtım yapmıyor. Önceleri 20-30 milyon gibi bir satış tahmininde bulunan Ming-Chi Kuo, birinci çeyrek için yaptığı bu hesaplamayı 18 milyon birim olarak değiştirdi.

KGI bunun için birkaç neden sıralamış. Analistler önceki hesaplamalarında Çin marketine bel bağlamış ancak Çinlilerin akıllı telefonlarını uzun süre kullanmaya devam etmeleri ve iPhone X’in çentikli ekranının 5.5 inç bir ekran kadar kullanılabilir alan sunmuyor olması başlıca nedenler arasında gösteriliyor. Aynı nedenden ötürü Huawei ve Oppo firmaları da beklenen satış rakamlarını düşürmüş. Çinlilerin bu davranışı örnek alınacak türden.

İkinci çeyrekte ise 13 milyon iPhone X satışı bekleniyor. Diğer taraftan iPhone 7 ve iPhone 6S’in satışları ise azalmadan devam ediyor. KGI’nın tahminine göre Apple birinci yarı için dağıtımda %0-5 arası bir büyüme bekleyebilir.

Kuo’ya göre iPhone bu sene üç yeni model çıkaracak. Bunların 6.1 inç LCD bir model, 6.5 inç OLED bir model ve iPhone X’in yerini alacak başka bir telefon olacağı düşünülüyor. Rapora göre Apple, iPhone X’in satışını 2018’in ortası gibi durdurma kararı alabilir. Bu gerçekleşirse telefon 62 milyon ünite ile markete veda etmiş olacak.

Apple yeni telefonlarını genellikle bir sene kadar sunmaya devam ediyor ve bir önceki neslin fiyatında indirime gidiyor. Buna göre yeni iPhone’u 650 dolar ile 750 dolar fiyat aralığında bekleyebiliriz.

Apple’ın düşünüldüğü kadar çok telefon satamıyor olması yalnızca Apple’a özgü değil. Zira akıllı telefonlar bir süredir eskisi kadar büyük değişikliklerle gelmemeye başladılar ve artan fiyatlar kullanıcıları geri adım atmaya itti. Telefon üreticilerinin iki yılda bir model çıkarmaya doğru ilerlediği hissediliyor.