Kategoriler
Rehberler

Motorola Moto Z Play’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Motorola Moto Z Play’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticilerinden olan ve faaliyetlerini Lenovo çatısı altında sürdüren Motorola’nın 2016 yazında kullanıcılarla buluşturduğu Moto Z Play akıllı telefon orta düzey donanımsal özelliklere sahip bir ürün. Kutusundan Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemi versiyonuyla çıkan akıllı telefon daha sonra Android 7.1.1 Nougat güncellemesini aldı. Cihazın Android 8.0 Oreo güncellemesini alacağı bilinmekte.

Moto Z Play akıllı telefonda TWRP recovery yükleyip root erişimini sağladıysanız geliştirici Alberto97‘nin hazırladığı Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemine hemen geçebilirsiniz.

Hemen her custom ROM çözümünde olduğu gibi bu ROM’un da bazı sorun ve eksikleri olabilir. Geliştiricisi bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış, bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Motorola Moto Z Play’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın. İşlemin cihazı garanti kapsamından çıkaracağını belirtelim.

Moto Z Play 2018’de Android 8.0 Oreo güncellemesini resmi olarak alacağı için yalnızca Android 8.0 Oreo custom ROM’u yüklemek amacıyla TWRP recovery yükleyip root atmanızı tavsiye edemeyiz. Fakat cihazınız zaten root’luysa ve custom ROM denemeyi seviyorsanız Lineage OS 15’i yükleyebilirsiniz.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Moto Z Play’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.