Kategoriler
Haberler

AnTuTu: “En Çok Samsung Taklit Ediliyor”

Dışarıda bir çok sahte cihaz bulmak mümkün. AnTuTu tarafından hazırlanan veriler veritabanındaki test sonuçlarının yüzde 2,64’ünün taklit bir cihaz tarafından gönderildiğini gösteriyor. Bir tasarım özelliğini başka bir telefondan kopyalayan cihazlardan bahsetmiyoruz; bu, orijinaliymiş gibi satılan replika ürünlerle ilgili bir durum.

Samsung, klonlanacak en popüler marka – sahte telefonların yüzde 36,23’ü bir Galaxy telefon gibi görünmeye çalışıyor. Sadece Galaxy S7 Edge klonları sahte telefonların yüzde 8’ini oluşturmakta. Hatta S7 bile listede yüksek bir sırada.

Sahte Apple telefonları sahtecilik piyasasının yüzde 7.72’sini oluşturuyor, iPhone 7 Plus bu grupta lider – yüzde 2,67 ile en iyi 5’e girmiş. Xiaomi, Oppo, OnePlus ve Huawei de etkilenenler arasında. “Diğer” kategorisi de çok büyük ve yüzde 40’ın üzerinde.

AnTuTu’nun bildirdiği gibi bu replikaların kalitesi oldukça düşük. Bunların yaklaşık yüzde 60’ında maliyetten tasarruf etmek için dört çekirdekli işlemciler kullanılıyor, sadece yüzde 30’u sekiz-çekirdekli CPU’lara sahip. Bu illegal üreticiler ekranlarda dahi ucuza gidiyor, çoğu cihazda 720p veya 1080p’lik paneller kullanılmış. Donanımının yeterli olmasına rağmen (yazılım neredeyse kesinlikle değil), sahte bir ürün almak hiçbir zaman doğru değildir.

Buradan çıkarılacak ders; eğer fiyat gerçek olamayacak kadar iyiyse uzak durulması.