Kategoriler
Haberler

Qualcomm, Apple’a Rüşvet Davasında 1 Milyar Euro Cezaya Çarptırıldı

Qualcomm, AB tarafından 997 milyon avro (1.2 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı. Yonga seti şirketi, 2011-2016 yılları arasında rakiplerini kapatmak için Apple’a ödeme yaptı. Avrupa Mahkemesine göre iPhone’larda ve iPad’lerde 4G çipsetinin kullanımı anlaşmasına “milyarlarca dolar” yatırıldı.

AB Rekabet Komisyonu üyesi Margrethe Vestager, anlaşmanın “ürünleri ne kadar iyi olursa olsun, hiçbir rakip Qualcomm’a bu pazarda etkili bir şekilde meydan okuyamayacak” anlamına geldiğini söyledi.

Qualcomm ile Apple arasındaki anlaşma çoğunlukla iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın piyasaya sürülmesinden sonra iDevices’i tedarik eden Intel’i kapatıyor. Vestager, Qualcomm gelirinin %4.9’una eşit olan cezanın diğer teknoloji şirketlerine uyarı niteliğinde olması gerektiğini de ekledi. Aleyhte kanıt bulunmadığından Apple’ın temiz olduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  Android'de arama kayıtları ve kısa mesaj gizleme

Qualcomm’a karşı olan dava, 2009 Intel davası ile paralellik gösteriyor – bir şirket, küçük rakipleri kapatmak için bilgisayar üreticilerine para yatırıyor. Şirket şu anda Nvidia’ya ait olan ICera’nın fiyatını düşük tutmak için internet dongle’larına yonga setleri sattığı için AB tarafından soruşturma altına alındı.