Kategoriler
Rehberler

Xiaomi Mi Note Pro’ya Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Xiaomi Mi Note Pro’ya Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin 2015 yılında kullanıma sunduğu Mi Note Pro akıllı telefon geniş ekranı ve üst düzey teknik özellikleriyle ön plandaydı. Kutusundan Android 5.0.1 Lollipop işletim sistemi versiyonuyla çıkan cihaz son olarak Android 7.0 Nougat güncellemesini aldı.

TWRP recovery yüklenmiş ve root erişimi sağlanmış Mi Note Pro akıllı telefona geliştirici GuaiYiHu‘nun hazırladığı Lineage OS 15 custom ROM ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunu yüklemek mümkün.

Hemen her custom ROM çözümünde olduğu gibi bu ROM’un da bazı sorun ve eksikleri olabilir. Geliştiricisi bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış, bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Xiaomi Mi Note Pro’ya Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın. İşlemin cihazı garanti kapsamından çıkaracağını belirtelim.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Mi Note Pro’yu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.