Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy Note Edge’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

Samsung Galaxy Note Edge’e Android 8.0 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Samsung’un 2014 yılında kullanıma sunduğu, o dönemin üst düzey akıllı telefon modellerinden Galaxy Note Edge kutusundan Android 4.4.4 KitKat işletim sistemi versiyonuyla çıkıyordu. Cihaz son olarak Android 6.0 Marshmallow güncellemesini almıştı.

Güncelleme desteği bir süre önce son bulan Galaxy Note Edge akıllı telefona TWRP recovery yüklendiği ve root atıldığı takdirde geliştirici micky387‘nin hazırladığı Lineage OS 15 custom ROM çözümü ile Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş imkanı var.

Bu ROM’da telefon ve hücresel veri bağlantısı zaman zaman sıkıntı yaşatabiliyor. Kamera, NFC ve GPS’te de bazı sorunlar ortaya çıkabildiği belirtilmiş. Tabii henüz tespit edilmemiş / raporlanmamış başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Samsung Galaxy Note Edge’e Android 8.0 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. (Sorunlara yukarıda değindik ama başka sıkıntıların yaşanabileceği de unutulmamalı) Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Galaxy Note Edge’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.0 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım. Soru, değerlendirme ve yorumlarınız için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.