Kategoriler
Rehberler

Android: Çocuklar İçin Güvenlik Ayarları

Çocukluk dönemi artık o kadar değişti ki mahalle aralarında top koşturan, ev önünde sek sek oynayan çocuklar yerini, evden çıkmayan, neredeyse her saat telefon veya tabletle ilgilenen çocuklara bıraktı. Tabii ki de herkesin olduğu gibi çocukların da çağa ayak uydurması gerekiyor. Lakin bu cihazların aşırı ve yanlış kullanımda çocukların sağlık ve can güvenliğini tehdit edeceği de bilinmeli.

Android: Çocuklar İçin Güvenlik Ayarları

1- Google Aile Bağlantısı

Google‘ın geliştirdiği Google Aile Bağlantısı isimli uygulama, çocuğunuzun tabletinin denetiminin sizin elinizde olmasını sağlar. Bu uygulamayı kullanarak, çocuğunuzun kullandığı uygulamaları yönetebilir, çocuğunuzun telefon veya tablette geçirdiği zamanı denetleyebilir ve cihazda zaman geçirme sınırı belirleyebilirsiniz. Google Aile Bağlantısı, cihazın uykuya geçme zamanını da ayarlar ve cihazın kiltilenmesini sağlar.

Google Aile Bağlantısı uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.

2- Google Play Store Ebeveyn Denetimleri

Android cihazların uygulama mağazası Google Play Store‘da ebeveyn denetimi sağlayarak çocuğunuzun bu mağazayı kullanarak indirebileceği uygulamaları, oyunları, kitapları ve filmleri kısıtlayabilirsiniz.

Google Play Store’da Ebeveyn Denetimleri‘ni etkinleştirmek için çocuğunuzun kullandığı cihazda veya çocuğunuzun kullandığı cihaza bağlı olan Gmail hesabını kullanarak Google Play Store uygulamasını açın. Uygulama ana ekranının sol üst köşesinde üst üste bulunan üç çizgiye dokunun ve buradaki seçeneklerden Ayarlar‘ı seçin.

Ayarlar ekranında bulunan başlıklardan Ebeveyn Denetimi’ne tıklayın ve açılan ekranda Ebeveyn Denetimi seçeneğinin yanındaki butonun üzerine dokunarak bu seçeneği etkinleştirin.

3- Google Chrome’da Ebeveyn Denetimleri

Web tarayıcısı Google Chrome‘da ebeveyn denetimi sağlamak çocuğunuzun güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Google Chrome’da ebeveyn denetimi sağlayarak çocuğunuzu, tehlikeli sitelerden koruyabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Google Chrome uygulamasını açın ve ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun. Açılan küçük penceredeki seçeneklerden Ayarlar’ı seçin.

Gelişmiş başlığının altındaki Gizlilik‘e dokunarak buradaki Güvenli Tarama seçeneğinin yanındaki kutucuğa dokunun.

4- YouTube Kids

Youtube Kids, çocuklar için geliştirilmiş bir Google uygulamasıdır. Google’ın geliştirdiği ve Google Play Store’da yayınladığı bu uygulamayı telefon veya tablete ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde çocuğunuzun YouTube‘da geçirdiği zamanı takip edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun adeta bir YouTube bağımlısı olduğunu düşünüyorsanız buna engel olmak için de süre YouTube’a kısıtlaması koyabilirsiniz.

YouTube Kids‘i buraya tıklayarak çocuğunuzun kullandığı telefona veya tablete indirebilirsiniz.

Android: Çocuklar İçin Güvenlik Ayarları ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni konu açarak iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.