Kategoriler
Apps & Oyunlar

Chrome 64, Android’de Reklamların Yeni Sekme Açmasını Engelliyor

Google ayrıca Chrome uygulamasının Android sürümünü versiyon 64’e güncelledi. Bu sürümdeki en büyük değişiklik, tarayıcının reklamlarınızın izniniz olmadan yeni sekmeler açmasını engelleyecek olması.

Bu genelde kullanıcıları istemedikleri sitelere yönlendiren ya da tarayıcılarını daha fazla normal biçimde kullanmalarına engel olan pop-up bildirimlerinden farklı. Yeni sistemde yönlendirme sayfası geçerli sayfanın URL’si ile eşleşmediği sürece harekete geçirilmiyor.

Başka bir değişiklik ise, Chrome varsayılan gezinme çubuğu rengini siyahtan beyaza çevirdi. Bu, muhtemelen OLED ekranlarda gezinti çubuğu simgelerini daha görünür kılmak için yapılmış. Bununla birlikte, bu değişikliğin çok az cihaza yansıtıldığı görülüyor.

Pixel 2’de beyaz bir gezinme çubuğu varken, Note8 ve OnePlus 5T, ilgili üreticileri tarafından yapılan değişikliklerin bir parçası olarak zaten açık renkli bir gezinme çubuğuna sahipti; bu nedenle güncelleme sonrasında aynı kaldılar. Oreo ile çalışan Moto X4 ünitesi güncelleme sonrasında bile kendi özel siyah gezinti çubuğunu korumuş. Dolayısıyla, cihazınız Android gezinme çubuğunun stok uygulamasını kullanmadığı sürece bu değişikliği görmezsiniz.