Kategoriler
Rehberler

Xiaomi Redmi Y1 ve Y1 Lite Root ve TWRP Recovery Yüklemek

Xiaomi Redmi Y1 ve Y1 Lite root ve TWRP recovery yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara bakıyoruz. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin uygun fiyatlı akıllı telefon modellerinden Redmi Y1 ve Redmi Y1 Lite’ta ileri düzey özelleştirmeler gerçekleştirmek ve bazı özel araçlardan faydalanmak isteyen kullanıcıların root erişimini sağlamaları gerekmekte. Bunun için de öncelikle bootloader kilidinin kaldırılması ve TWRP recovery yüklenmesi lazım.

Ele alacağımız işlemlerin çeşitli riskler içerdiğini (softbrick, bootloop gibi), garantiyi sonlandırdığını; işlem sırasında veya sonrasında meydana gelebilecek sorunlarda sorumluluğun tamamen kendinize ait olduğunu ifade edelim.

Xiaomi Redmi Y1 ve Y1 Lite Root ve TWRP Recovery Yüklemek

Hazırlık

  • Akıllı telefonunuzu şarj edin.
  • Tüm bilgilerinizi yedekleyin.
  • Cihazın bootloader kilidini kaldırın.
  • Settings – About Phone menüsüne gidin ve Build Number seçeneğine art arda 7 kez dokunarak Developer Options menüsünü etkinleştirin. Bu menüdeki OEM Unlocking ve USB Debugging seçeneklerini aktive edin.
  • Gerekli dosyaları indirin.

İndirmeler

TWRP Recovery Kurmak

TWRP dosyasını recovery.img şeklinde yeniden adlandırın ve dosyayı Minimal ADB and Fastboot kurulum dizinine kopyalayın.

Akıllı telefonu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Minimal ADB and Fastboot kurulum dizinine erişin, boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın. Açılan menüdeki Open Command Prompt Window seçeneğine tıklayın.

adb reboot bootloader komutu ile cihazın fastboot modunda başlatılmasını sağlayın.

TWRP imajını flash’lamak için fastboot flash recovery recovery.img komutunu girin.

Ardından fastboot reboot komutunu kullanarak cihazı yeniden başlatın.

Root Erişimini Sağlamak

Akıllı telefonu bilgisayara MTP modunda bağlayın.

Komut İstemi aracında adb reboot recovery komutunu girin ve cihazın recovery modunda açılmasını sağlayın.

TWRP ana menüsünde Backup menüsüne gidin ve her ihtimale karşı tam bir nandroid yedeği oluşturun. Tüm partisyonları yedekleyin.

Magisk dosyasını indirin ve akıllı telefonunuza transfer edin.

TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun, Magisk dosyasını seçin ve flash’lama için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

İşlem tamamlanınca Reboot system seçeneğine dokunarak akıllı telefonu yeniden başlatabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini ifade edelim.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamıza bekliyoruz.