Kategoriler
Rehberler

Android: Büyük Ekranlı Telefonu Tek Elle Kullanma

Büyük ekrana sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız bu telefonun ekranını tek elle kontrol etmek oldukça zordur. Tek elle kontrol etmekte zorlandığınız telefonun ekranını, yazımızı okuduktan sonra rahat bir şekilde tek elinizle kullanabileceksiniz.

Android: Büyük Ekranlı Telefonu Tek Elle Kullanma

Ekranı büyük akıllı telefonunuzu tek elle kullanmak için birbirinden farklı ve işe yarar uygulamaları Android telefonunuza indirebilirsiniz. Telefonunuzda varsa “Tek Elle Kullan” modunu etkinleştirmiş olsanız bile bu uygulamaların yapabildikleri kadar bir şey yapamayabilirsiniz.

1- Nova Launcher

Nova Launcher‘i kullanarak telefonunuzun temasını değiştirebilir, bildirim çubuğunu özelleştirebilir ve telefon ekranına hareketler atayarak bu hareketleri görevlendirebilirsiniz. Nova Launcher’ı indirmek için buraya tıklayın.

Nova Launcher’in Ayarlar bölümüne girerek ve ekranı aşağı kaydırarak Bildirimleri Genişlet seçeneğine dokunun. Böylece bildirimlere, büyük ekranlı akıllı telefonunuzda tek elle erişim sağlayabilirsiniz.

Nova Launcher’i tema başlatıcınız olarak ayarlarsanız, telefonunuzun ana ekranının üst tarafında Uygulama Arama’ya dokunarak istediğiniz uygulamanın baş harfini yazabilir ve çıkan uygulamalara tek elinizle erişim sağlayabilirsiniz.

Ekrana çift dokunarak ekranı da kilitleyebilirsiniz. Bunu da tek elle yapabilmek için Nova Launcher yardımınıza koşuyor.

2- Gboard – Google Klavye

Gboard bir klavye uygulamasıdır ve Google tarafından geliştirilmiştir. Uygulamayı kullanarak, yazacağınız iletileri tek elinizle yazabilirsiniz. Gboard’da tek elle mesaj yazabilmek için, klavyeyi bir sohbet ekranında açın ve klavyede bulunan Emoji butonuna basılı tutun. Çıkan seçeneklerden Tek Elle Kullan‘ı seçin.

Uygulamayı akıllı telefonunuza indirmek için buraya tıklayın.

3- Google Chrome

Google Chrome‘un adres çubuğu uygulama ana ekranının üst tarafında bulunur ve tek elle buraya erişmek zor olabilir. Adres çubuğunu aşağıya indirerek adres çubuğuna tek elinizi kullanarak kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Adres çubuğunu ekranın altına doğru indirmek için, Google Chrome’da arama çubuğuna chrome://flags komutunu yazın ve açılan ekrandaki Arama bölümüne Chrome Home yazın. Chrome Home’u etkinleştirin. Etkinleştir‘e tıkladıktan sonra ekranda bir pencere açılacak ve bu pencerede, Chrome’u yeniden başlatmanız için penceredeki bildirimi onaylamanız gerekecek.

4- Omni Swipe

Tek elinizi kullanarak büyük ekranlı akıllı telefonunuzda ekranın en üstünde yer alan bir uygulamaya erişemezsiniz. Omni Swipe‘ı kullanarak uygulamaları ekranın sol alt köşesinde toplayabilir, sık kullandığınız uygulamalara böylece kolaylıkla erişebilirsiniz.

Omni Swipe’ı indirmek için buraya tıklayın.


Büyük Ekranlı Telefonu Tek Elle Kullanma ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı buraya tıklayarak forumumuz üzerinden bize iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.