Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Parmak İzi Okuyucu Korumasını Aşmak

Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlarda Parmak İzi Okuyucu Korumasını Aşmak için kullanılabilen bir yöntem keşfedildi. Apple’ın 2013 yılında iPhone 5S akıllı telefonda Touch ID adlı parmak izi okuyucusuna yer vermesiyle birlikte Android cephesinde de o döneme dek bazı üreticiler tarafından kullanılan parmak izi okuyucular hızla yaygınlaştı. Apple’ın her ne kadar geçen yıl kullanıma sunduğu iPhone X akıllı telefonunda parmak izi okuyucu bulunmasa da iPhone 8 ve 8 Plus modellerinde parmak izi okuyucu gördük. Güncel Android telefonlarda, birçok orta seviye cihaz da dahil olmak üzere parmak izi okuyucunun güvenlik için benimsendiği açık.

Michigan State Üniversitesi’nde 2016 yılında Kai Cao ve Anil K. Jain tarafından yapılan bir araştırma Parmak İzi Okuyucu Korumasını Aşmak için çok da çaba gösterilmeye gerek olmadığının işareti.

Android ve iOS: Parmak İzi Okuyucu Korumasını Aşmak

Akıllı telefon kullanıcısının parmak izinin elde edilmesi, bu parmak izinin kalın toner ayarlarıyla birlikte şeffaf kağıda yazdırılması ve elde edilen kağıdın beyaz ahşap yapıştırıcı kullanılarak “spoof fingerprint” (araştırmacılar bunu 2.5D fingerprint / parmak izi olarak adlandırıyor) oluşturulmasıyla cihazların parmak izi okuyucu esaslı güvenlik koruması kolayca aşılabiliyor.

Araştırmanın yapıldığı dönemde Galaxy S6 ve Honor 7 akıllı telefonlarda parmak izi okuyucunun kolayca aldatılabildiği belirtilmiş.

Bu araştırma hassas ve kişisel bilgilerimizi içeren akıllı telefonları gün içerisinde yanımızdan ayırmamamız ve kaybetme / çaldırma ihtimaline karşı dikkatli olmamız gerektiğinin göstergesi. Parmak izimiz temas ettiğimiz herhangi bir nesneden kolayca elde edilebilir. Önemli olan, akıllı telefonlarımıza sahip çıkmamız.

Konu ile ilgili videoya buradan, araştırmanın detaylarına ise bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamıza bekliyoruz.