Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Drive’daki Dosyanın Kısayolunu Ana Ekrana Eklemek

Android‘li akıllı telefonlarda Google Drive’daki dosyanın kısayolunu ana ekrana eklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Google Drive yalnızca basit bir bulut depolama sistemi değil. Docs, Sheets ve Slides gibi çevrimiçi araçlarıyla ofis yazılımı ihtiyaçlarınızı önemli ölçüde karşılayabilecek nitelikte bir servis. Belirli dosyalar üzerinde iş arkadaşlarınızla birlikte çalışabilme olanağınızın bulunması da önemli bir artı.

Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda belirli Google Drive dosyalarına kolayca erişebilmek için ana ekrana dosya kısayolu eklemek isteyebilirsiniz. Google Drive bünyesinde buna olanak tanıyan bir seçenek mevcut.

Android: Google Drive’daki Dosyanın Kısayolunu Ana Ekrana Eklemek

Google Drive hesabınızda sakladığınız bir dosyanın kısayolunu Android ana ekranına kolayca ekleyebiliyorsunuz. Dosya tipi fark etmiyor.

Öncelikle kısayolunu akıllı telefonunuzun ana ekranına dahil etmek istediğiniz dosyayı görüntüleyin. Arayüzde sağ üst kısımda bulunan ve üç noktalı simgeye sahip olan butona dokunun.

Karşınıza çok sayıda seçeneğin yer aldığı bir menü gelecektir. Burada aşağı doğru kaydırma yapın ve Add to Home screen seçeneğini bulup üzerine dokunun. İşleme onay verin, dosyanın kısayolu Android ana ekranına hemen eklenecektir.

Bu kısayola dokunduğunuzda Google Drive uygulaması çalıştırılacak ve ilgili dosya görüntülenecektir. Hesabınızdaki özel dosyalar veya paylaşıma açtığınız dosyalar için kısayol oluşturma imkanınız var.


Oluşturduğunuz bir kısayolu daha sonra kaldırmak isterseniz simgeye dokunun ve basılı tutun, ana ekranda üst kısımda beliren Remove seçeneğinin üzerine sürükleyip bırakın. Kısayol silinecektir.