in

iOS: Wi-Fi Bağlanma Sorunu ve Çözümü

Aygıtınızdan ya da Wi-Fi ağından kaynaklı olarak, iPhone veya iPad‘inizde Wi-Fi ağına bağlanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere, karşılaştığınız Wi-Fi ağına bağlanma sorununun çözümünü anlatacağız. Ancak aşağıda yazılan ipuçlarını uygulamadan önce sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmek önemlidir. Bunun için, ilk olarak, bağlanma sorunu yaşadığınız Wi-Fi ağına diğer cihazlardan da bağlanmayı deneyin.

iOS: Wi-Fi Bağlanma Sorunu ve Çözümü

1- Wi-Fi’nin Açık Olup Olmadığını Kontrol Edin

Ana ekranı yukarı doğru kaydırarak Wi-Fi butonuna tıkladığınızda Wi-Fi özelliği etkinleşmeyebilir. Bu yüzden iOS cihazınızın Ayarlar > Wi-Fi bölümüne gidin. Wi-Fi özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin.

2- Cihazı Yeniden Başlatın 

Wi-Fi ağına şifreyi doğru girmenize rağmen cihazınız Wi-Fi’ya bağlanmakta zorluk çekiyorsa cihazı yeniden başlatın. Daha sonra Wi-Fi ağına yeniden bağlanmayı deneyin.

3- Wi-Fi Ağını Unutun

Wi-Fi ağı “İnternet Bağlantısı Yok” uyarısı veriyorsa cihazınızda Ayarlar > Wi-Fi’ya gidin ve uyarı veren Wi-Fi ağının üzerine bir kez dokunun. Seçeneklerde yer alan Bu Ağı Unut‘a bir kez tıklayın.

4- Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıdaki adımları eksiksiz uygulamanıza rağmen Wi-Fi ağına bağlanma sorunu yaşıyorsanız Ayarlar > Genel > Sıfırla‘ya gidin ve Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, tüm Wi-Fi ağlarının şifrelerinin ve verilerinin unutulmasını sağlar.

 

Wi-Fi Ağına Bağlanma Sorunu ve Çözümü hakkında tüm sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni konu açarak iletebilirsiniz. Forumumuza buraya tıklayarak gidebilirsiniz.


BU KONUNUN İÇERİĞİNİ DEĞERLENDİRİN

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Bu içeriği internette arayan diğer kullanıcıların daha kolay bulmasını sağlamak için yıldızlara tıklayarak yüksek bir değerlendirme yapın.

KötüOrtaİyiÇok İyiMükemmel

Yeniden görüşmek üzere!


İşleniyor...