Kategoriler
Rehberler

Casper Modellerinde OTG Desteğini Açma / OTG Çalışmama Sorunu Çözümü

Bu yazımızda forumumuzda sıkça sorulan bir konuyu ele alıyoruz: Casper Modellerinde OTG Desteğini Açma / OTG Çalışmama Sorunu Çözümü Bildiğiniz gibi OTG desteği artık bir akıllı telefonun olmazsa olmazı. Kameraların artan çözünürlük değerleri, daha fazla yer kaplayan fotoğraf ve videolar, dahası gün geçtikçe kalitesi artan oyunlar ve ses dosyaları artık 16 GB’lık bir hafızanın bile çok dikkatli kullanılmasını gerektiriyor. Neyse ki inat eden birkaç üretici dışında Micro SD kart desteği de birçok cihazda standart haline geldi.

Asıl önemli nokta ise OTG desteği. Çünkü bu destek sayesinde küçük bir dönüştürücü ile veya doğrudan bu desteğe sahip USB belleklerle doğrudan cihaza veri aktarımı yapılabiliyor. Basitçe ifade etmek gerekirse filmi cepteki bellekten çıkartıyoruz ve telefonunun dahili hafızasında yer işgal etmeden izliyoruz. Bunun için telefonun şarj bağlantısına bir bellek takmak yeterli oluyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

Casper Modellerinde OTG Desteğini Açma / OTG Çalışmama Sorunu Çözümü

OTG desteği günümüzde akıllı telefonların yüzde 90’ında var. Bu desteği sunmayan markalar ise tüketiciye ikinci bir kez daha cihaz satma şansını kaybediyor. Özellikle yerli üreticiler tarafında bu konuda büyük polemikler oluştuğunu görüyoruz. Hiç şüphesiz bu konuda bayrak gemisi General Mobile. Firma tüketicilerin sesini kesinlikle dinliyor. Vestel ise kullanıcılara hüsran yaşatıyor. İtirazı olanların veya farklı düşünenlerin forumumuzu incelemesini tavsiye ederiz. Casper ise bu desteği bazı markalarında sunuyor; bazılarında ise açılıp kapatılabilir olarak sunuyor. Normalde başka markalarda bu özellik aç-kapa tarzı yönetilmez. Yani bir Bluetooth gibi değil. Yani ya vardır; ya da yoktur. Bazı durumlarda cihazlara yazılıma müdahale ederek -teknik düzeyde beceri ister- OTG desteği kazandırılabiliyor ancak bu her marka ve model için geçerli değil.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Yazımızda Casper Modellerinde OTG Desteğini Açma / OTG Çalışmama Sorunu Çözümü konusuna açıklık getiriyoruz. Bunun için ilk olarak akıllı telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin.

Ayarlar menüsünde Gelişmiş seçenekler’i seçin ve menüye girin. Menü konumları modelden modele farklı olabilir. Ayrıca yazılım güncellemeleri sonrasında özellikler başka menüler altına girebilir. Buna dikkat edin.

İşte OTG ayarı burada. Doğrudan OTG olarak yazmıyor ancak Şarj / Data istasyonu modu özelliğindeki sürgüyü çektiğinizde özelliği açmış oluyorsunuz. Zaten altta yer alan “Kablo bağlantısı üzerinden diğer cihazlarla data veya enerji paylaşın” ifadesi bunu anlatmaya yetiyor. Eğer tabii telefonunuzda bu özellik yoksa bu menüyü göremeyeceksiniz. Forumumuzda birçok kullanıcı bu yöntem ile OTG desteğini kullanmaya başladı.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma