Kategoriler
Haberler

Samsung Galaxy S9 Exynos ve Snapdragon Hız Testi

Her zaman olduğu gibi bu kez de Samsung bir değil iki sürümü olan yeni bir Galaxy akıllı telefonu tanıttı. Dünyanın büyük çoğunluğundaki Galaxy S9’larda Exynos çipseti bulunurken, Kuzey Amerika ve Çin’de telefonda Qualcomm’un Snapdragon 845’i kullanıldı.

Eğer bu iki üst sınıf çipsetin birbirlerine karşı nasıl performans gösterdiklerini merak ediyorsanız, işte bir YouTube kanalı tam olarak bunu yapmış.

Video, test için seçilen uygulamaların teker teker çalıştırılması ile başlıyor. Açılan uygulama bir kez tam olarak yüklendiğinde ana ekran tuşuna basılıyor ve ardından sonraki uygulama ya da oyun çalıştırılıyor.

Testin ilk aşamasını Snapdragon sürümü kazanıyor ki Exynos modelini 11 saniyeyle geride bırakıyor. Sonuçlar düzinelerce kez tekrarlanıyor ve tutarlık gösteriyorlar. İkinci aşamada Snapdragon çipseti hâlâ kazanan olarak görünüyor. İlginç bir sonuç zira geçtiğimiz sene S8’ler aşağı yukarı birbirleriyle eşti. Birkaç sene önce ise Exynos sürümü kazanmıştı.

Bunun yeni yazılımdan mı yoksa donanımdan mı kaynaklandığı şu an belirsiz. Eğer böyle bir durum söz konusuysa Exynos sürümünün daha fazla güncelleme alarak optimize edildiğine şahit olmamız gerek.