Kategoriler
Rehberler

iPhone: Rehberde Tekrarlayan Kayıtları Silmek

Apple iPhone‘da rehberde tekrarlayan kayıtları silmek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. iOS işletim sistemli iPhone’daki rehberinizde temizlik yapmak fazlaca zaman alabilir. iOS için geliştirilen ücretsiz bir uygulamayla süreç hayli hızlı ve pratik şekilde tamamlanabilir. Tabii rehberde tekrarlayan kayıtları silmek için üçüncü parti bir uygulama kullanmak istemeyebilirsiniz, bu noktada kişisel bilgisayarınızı kullanarak ve biraz daha fazla zaman harcayarak işlemi elle gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone: Rehberde Tekrarlayan Kayıtları Silmek

Pratik Yöntem

Apple iPhone’da, rehberdeki kopya kayıtları silmek için üçüncü parti bir uygulama yüklemek sizin için sorun değilse Cleaner adlı ücretsiz uygulamadan yararlanabilirsiniz. Uygulama kopya numara ve kişileri listeliyor; eski rehber bilgilerini kolayca silme ve farklı kayıtları tek dokunuşla birleştirme olanağı sunuyor.

İlginizi Çekebilir:  En iyi Apple Watch oyunları

Cleaner uygulamasını yükleyip çalıştırdığınızda bir kullanıcı hesabı oluşturup oturum açmanız isteniyor ama uygulamayı kullanmak için bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Arayüzde Duplicate Contacts seçeneğine dokunarak tekrarlayan kayıtları görüntüleyebilirsiniz. Aynı numarayı içeren farklı kayıtları görüntülemek için Duplicate Phones seçeneğini kullanabilirsiniz. Kopya e-posta kayıtları için Duplicate Emails, benzer isimlendirmeler için Similar Names seçeneği var.

Çözmek istediğiniz kişi adına veya numaraya dokunun. Her adla ilişkili iletişim bilgilerini görmek için her kayda dokunabilirsiniz. Silmek istediğiniz sayılar varsa Edit‘e dokunun ve silmek için tek tek numaraların yanında bulunan kırmızı butonları kullanın.

Merged Contact (Preview) seçeneği ile birleştirme sonunda kayıtların nasıl görüneceğine göz atabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 ve iPhone 16, büyük selfie kamera geliştirmeleriyle gelecek

Eski bir numarayı sildikten sonra, kişileri birer birer birleştirmek için turuncu renkli Merge butonuna dokunun. Tüm kopyaların birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız gri renkli Merge All Duplicates butonunu kullanabilirsiniz.

Elle Temizlik Yapmak

Kişisel bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcıyı çalıştırın ve iCloud hesabınızla oturum açın.

Contacts simgesine tıklayın.

Settings ve Select All seçeneklerine tıklayın.

Tüm kişiler seçildiğinde Export vCard seçeneğini kullanın ve rehberin bir yedeğini elde edin. Temizleme yaparken yapabileceğiniz hatalara karşı bir önlem.

Yedek aldıktan sonra kopya kayıtları elle silebilirsiniz.

Bir kişi ile ilgili bilgileri düzenlemek için Edit butonundan yardım alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da fotoğraflarda tarihi ve konumu değiştirme