Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S9’un Pil Ömrünü Artırmak

Samsung Galaxy S9’un Pil Ömrünü Artırmak için neler yapılabileceğine değineceğiz. Samsung bir süre önce bu yılın amiral gemisi akıllı telefon modelleri olan Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ı satışa sundu. Galaxy S9 akıllı telefon 3000 mAh, Galaxy S9+ ise 3500 mAh kapasiteli pille geliyor. Bu cihazlardan birisine sahipseniz ve pil ömrünü artırmak istiyorsanız ele aldığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Samsung Galaxy S9’un Pil Ömrünü Artırmak

Always On Display’i Kapatın

Always On Display akıllı telefon kilit ekranındayken saat, takvim ve bildirim simgelerinin sürekli olarak görüntülenmesini sağlıyor. Bu özellik her ne kadar AMOLED ekranlarda çok fazla pil tüketimine neden olmasa da tüm gün açık olduğunda elbette bir miktar güç tüketimi gerçekleştiriyor. Cihazın pil ömrünü en üst seviyeye çıkarmak için Always On Display’i kapatabilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Galaxy S9 ve S9+ çok sayıda ön yüklü uygulama ile geliyor. Siz de Google Play’den denemek / göz atmak amacıyla çeşitli uygulama ve oyunlar yüklemiş olabilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamalar ve oynamadığınız oyunları cihazdan kaldırın. Ön yüklü uygulamaları kaldıramasanız da devre dışı bırakma yoluna gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

Pili Hızla Tüketen Uygulamaları İzole Edin

Akıllı telefonunuzun şarjı alışılmadık şekilde, hızla tükeniyorsa sıkıntılı bir ya da birkaç uygulama bu durumun sorumlusu olabilir. Settings menüsüne gidin ve System -> Device maintenance -> Battery yolunu izleyin. Buradan uygulamaların pil tüketimine olan etkisini öğrenebilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamaları sonlandırmak için Save power butonunu kullanabilirsiniz.

Cihaz Modunu Ayarlayın

Galaxy S9 ve S9+ farklı kullanım senaryoları için Optimized, Game, Entertainment ve High performance olmak üzere dört farklı performans modu sunuyor. Günlük kullanım için Optimized modunu seçebilir ve çözünürlüğü FHD+ (2220×1080) olarak ayarlayabilirsiniz. Oyunlarda Game modunu, yüksek performansa ihtiyaç duyduğunuzda High performance’ı etkinleştirebilirsiniz.

Optimizasyon

Akıllı telefonlarda gereksiz dosyaları temizleme, arka plan uygulamalarını sonlandırma ve belleği temizleme gibi işlemleri otomatik gerçekleştiren bir optimizasyon aracı var. Settings -> Device maintenance menüsünden bu optimizasyon seçeneğine ulaşabiliyorsunuz.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Önceki işlemlerden beklediğiniz sonucu alamadıysanız cihazınızdaki bilgileri Smart Switch yazılımıyla bilgisayarınıza yedekleyin ve cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bilgilerinizi Smart Switch ile tekrar cihaza yükleyebilirsiniz.