Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun Konumunu Tespit Etmek

Sahip olduğunuz Android telefonun konumunu tespit etmek için izlemeniz gereken aşamalara değineceğiz. Akıllı telefonunuzu bulamadığınızı düşünelim. Cihazınızı bir yerde kaybetmiş olabilirsiniz ya da daha kötü bir ihtimal vuku bulmuş olabilir, cihazınız çalınmıştır. Bu gibi durumlarda akıllı telefonda GPS / konum servisleri etkinse ve cihaz WiFi ya da hücresel veri üzerinden internete bağlıysa yerini bulmanız mümkün olabilir.

Android Telefonun Konumunu Tespit Etmek

Android işletim sistemli güncel akıllı telefonlar genellikle Google’ın Find My Device aracı kurulu şekilde geliyor ancak sizin cihazınızda bu uygulama yüklü değilse Google Play uygulama mağazasını ziyaret ederek yükleyin.

Kurulumun ardından Android’de Settings menüsüne gidin.

Security seçeneğine dokunun.

Device Administration seçeneği ile devam edin.

Find My Device seçeneğine dokunun.

Arayüzde sol üst kısımda yer alan geri butonunu kullanın.

Aynı konumda bulunan geri butonuna tekrar dokunun ve Settings menüsüne dönün.

Settings menüsündeki Location‘a gidin.

Üst kısımdaki anahtarı etkinleştirin.

Mode‘a girin.

High accuracy‘i seçin.

Sol üst kısımda bulunan ve geri gitmeyi sağlayan butonu kullanın.

Google Location History‘e dokunun.

Location History seçeneğini etkinleştirin.

Cihazınız için olan seçeneği de aktive edin.

Cihazınızın çalınması ya da kaybolması durumunda konumunu tespit edebilmek için gerekli ön hazırlığı bu şekilde yapabiliyorsunuz. Peki cihazın yeri nasıl tespit edilecek?

Google Chrome tarayıcısını açın ve Find My Device web sayfasına erişerek Google hesabınızla oturum açın.

Burada üç seçenek var. Ring seçeneği akıllı telefonun zilinin çalmasını sağlıyor. Cihazı kapalı bir alanda kaybettiyseniz ve bulamıyorsanız bu seçenek cihazın yerini tespit edebilmenize yardımcı olacaktır.

Lock seçeneği cihazın ana ekranına erişimi önlüyor. Akıllı telefonda kilit ekranı şifresi ya da deseni ayarlı değilse bu seçeneği kullanmanızda fayda var.

Cihazı bulamayacağınızdan eminseniz ve akıllı telefonu gözden çıkardıysanız en azından verilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek için Erase seçeneğinden yararlanabilirsiniz.