Kategoriler
Apps & Oyunlar

Anlık Mesajlaşma Uygulaması Telegram O Ülkede Yasaklandı

Popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından Telegram ile Rusya’da telekomünikasyondan sorumlu devlet birimi arasındaki mücadele Moskova’daki bir mahkemede sonuçlandı ve anlık mesajlaşma uygulamasının Rusya’da yasaklanması kararı alındı.

Telegram Messenger | LinkedIn

Rusya’da 2016 yılında yürürlüğe giren bir anti-terör yasası tüm mesajlaşma servislerine otoritelere mesaj trafiğinin şifrelemesinin çözülmesinde yardımcı olma zorunluluğu getirmişti. Telegram’a mesajların şifrelenmesi için kullanılan şifreleme anahtarlarını devretmek için 4 Nisan’a kadar süre tanınmıştı ancak firma bu tarihi kaçırdı. Telegram, servislerinin anahtarların alınmasını engelleyecek şekilde tasarlanıp geliştirildiğini iddia etti.

Anlık Mesajlaşma Uygulaması Telegram O Ülkede Yasaklandı

Moskova’daki Tagansky mahkemesi Rusya’nın telekomünikasyondan sorumlu kurumu Roskomnadzor’un talebi üzerine Telegram’a erişim engeli kararı aldı. BBC’ye göre engelleme kararının önümüzdeki aydan itibaren, Telegram’ın kararı temyiz etmesi sonrasında uygulanması beklenmekte.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Anlık mesajlaşma uygulaması Rusya ve Orta Doğu’da oldukça popüler. Telegram’ın paylaştığı verilere bakılırsa bu bölgede yaklaşık 200 milyon kullanıcı servisten faydalanıyor. Engelleme Telegram’ın IP adresleri ve alan adları için devreye girecek. Telegram’ı Rusya’da kullanmaya devam etmek isteyenlerin ise VPN hizmetlerinden yararlanmaları gerekecek.