Kategoriler
Haberler

Honor 10 Çoklu Sahne Algılama Özelliği İle Gelebilir

Eğer son zamanlarda Honor haberlerini yakından takip ediyorsanız şirketin başarılı View 10 akıllı telefonu için yeni bir muadil hazırladığını duymuş olabilirsiniz. Cihaz Honor 10 ismine sahip ve Kirin 970 amiral gemisi yonga seti ile gelmesi bekleniyor. Kardeşi Huawei P20 gibi taşıyacağı 12 MP + 20 MP çift kamera düzeneği de diğer önemli özellikleri arasında olacak. Modelin 19 Nisan’da resmi çıkışını yapması bekleniyor.

Yeni çıkan iddialara bakılırsa Honor 10 bu kez “semantik görüntü segmentasyonu modu” adında ilginç ve yenilikçi bir özelliğe sahip olacak. Bu mod ile artık tek bir fotoğraf üzerinde çoklu sahne algılama işlemi uygulanacak. Kirin 970 halihazırda kameraya yapay zeka özellikleri kazandırıyordu. Bu sayede evcil hayvanlar, kar, sahiller ve dağlar gibi çeşitli nesneler ayırt edilebiliyor. Yeni algoritma tek karede birden çok nesnenin tanınmasını sağlayacak ve her birinin konumunu incelikle belirleyerek üzerinde özel efektler ve iyileştirmeler gerçekleştirecek.

Özellikle aşağıdaki fotoğrafta bu algoritma ile elde edilen bir sonuç gösteriliyor. Google’ın DeepLab-v3+ özelliği ile benzer olduğu düşünülebilir. Fakat Honor’un çözümü internete bağlı olmadan da çalışıyor.

Efektlerin gerçekten ne kadar başarılı ve isabetli olduklarını anlamamız için daha fazla fotoğrafa ihtiyacımız var. Yinede algoritma kullanıcıları epey şaşırtacak etkili karelerin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Huawei’in Kirin 970’i ve içindeki NPU bunda büyük role sahip. O nedenle ileride P20 ikilisi veya Mate 10 ikilisi gibi cihazlarda bu özelliğe rastlayabiliriz.

Honor 10’a dönersek cihaz 5.8 inç FullView ekran, 6 GB RAM ve 256 GB dahili depolama ile gelecek. Renk tarafında ise yüzeyin sıcaklığına göre değişen bir seçenek ile karşılaşacağız. Elin dokunduğu yerler kırmızı diğer yerler ise mavi oluyor.

Daha fazla bilgi için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.