Kategoriler
Rehberler

Android: Bildirimleri Uygulama Tipine Göre Gruplandırmak

Android‘li akıllı telefonlarda bildirimleri uygulama tipine göre gruplandırmak için kullanılabilecek başarılı bir uygulamayla karşınızdayız. Android’de bildirimler genellikle uygulamaya göre gruplandırılıyor. Örneğin Gmail hesabınıza altı tane e-posta gelmişse tüm mail’ler tek bir bildirim altında toplanıyor.

Android‘de bildirimleri uygulama tipine göre gruplandırmak isterseniz Notifix adlı ücretsiz uygulamadan yararlanabilirsiniz. Uygulama bildirim alanına belirli bir uygulama türünden gelen tüm bildirimlerin birlikte gruplandırıldığı kategori ekliyor.

Notifix çalışabilmek için root erişimine ihtiyaç duymuyor fakat bazı erişim izinlerine onay vermeniz gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere uygulamanın bildirimlere erişmesi lazım. Ayarları senkronize şekilde tutabilmek için de Google hesabınızla oturum açmanız isteniyor. Uygulama Google hesabı ile oturum açmadan kullanılamıyor.

Android: Bildirimleri Uygulama Tipine Göre Gruplandırmak

Notifix uygulamasını Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla cihazınıza yükleyin.Talep ettiği erişim izinlerini sağlayın. Uygulama artık bildirimleri uygulama tipine göre sınıflandırarak gruplayacak ve bildirim alanından size bu şekilde sunacaktır.

Bir grup bildirime dokunduğunuzda, Notifix içeriği genişletecektir. Burada da yine uygulamaya göre bir sınıflandırma mevcut. Örneğin sosyal ağ bildirimlerini içeren bir grup bildirimine dokunduğunuzda Facebook ve Instagram bildirimlerinin de ayrı şekilde gruplandırıldığını göreceksiniz.

Notifix uygulamaya göre basit bir gruplandırma yapmıyor. Örneğin uygulama popüler bir sosyal ağ uygulaması ise bildirimler otomatik olarak Social grubuna dahil ediliyor. Bu kategorilendirmeye ‘machine learning’ ile karar veriyor.