Kategoriler
Rehberler

LG V20’ye Android 8.1 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

LG V20’ye Android 8.1 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Güney Kore merkezli teknoloji firması LG’nin üst düzey akıllı telefon modellerinden olan V20 2016 yılı sonunda kullanıcılarla buluşturulmuştu. Kutusundan Android 7.0 Nougat işletim sistemi versiyonuyla çıkan ürün Android versiyonunu yükselten bir güncelleme almadı.

Akıllı telefona TWRP recovery yüklenip root atıldığı takdirde XDA Developers forum üyesi, geliştirici x86cpu‘nun hazırladığı Lineage OS 15.1 custom ROM çözümü ile Android 8.1 Oreo işletim sistemi versiyonuna geçiş yapılabiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre bu ROM’da cihazın ikinci ekranı ile VoLTE özelliği çalışmıyor. Tabii henüz keşfedilmemiş başka eksik ve sorunlar da bulunabilir. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

LG V20’ye Android 8.1 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

İşlemin akıllı telefonu garanti kapsamı dışında bırakacağını belirtelim.

Öncelikle buradan Lineage OS 15.1 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Cihazı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15.1 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.1 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.