Kategoriler
Rehberler

Xiaomi Redmi Note 5 Pro’da 4K Video Kaydını Etkinleştirmek

Xiaomi Redmi Note 5 Pro’da 4K video kaydını etkinleştirmek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi özellikle Çin ve Hindistan’da ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşabildi. Ülkemizde de çeşitli kanallar aracılığıyla getirilen Xiaomi akıllı telefonların yüksek performans / fiyat oranı sayesinde ilgi gördüğünü biliyoruz. Lenovo ve Motorola gibi firmalar da uygun fiyatlı çözümler geliştirdi ancak istedikleri başarıyı yakaladıklarını söylemek zor. Xiaomi’nin bu alanda en önemli rakiplerinden birisi ülkemize de kısa süre önce resmen adım atan Honor firması.

Xiaomi Redmi Note 5 Pro 64 GB 6 GB RAM (İthalatçı Garantili) Fiyatı

Xiaomi’nin güncel akıllı telefon modellerinden Redmi Note 5 Pro 2160 × 1080 çözünürlükte 18:9 ekran, Snapdragon 636 yongaseti, 4 / 6 GB RAM ve 4000 mAh kapasiteli pil gibi hiç de fena olmayan teknik özelliklerine rağmen 4K video kaydı desteği sunmuyor. XDA forumlarından Vidhanth kullanıcı adlı geliştirici akıllı telefonda 4K video kaydını etkinleştirmenin bir yolunu bulmuş görünüyor.

Xiaomi Redmi Note 5 Pro’da 4K Video Kaydını Etkinleştirmek

Ele alacağımız aşamaları izlemeden önce tahmin edebileceğiniz üzere cihazda root erişimini sağlamanız gerekmekte. ES File Explorer gibi, root dizininde işlem yürütebilen bir dosya yöneticisine de ihtiyacınız olacak.

Düzenleme yapmadan önce her ihtimale karşı TWRP recovery menüsündeki Backup seçeneğiyle tam bir nandroid yedeği almanızda fayda var. İşlem resmi bir yöntem olmadığı için karşılaşabileceğiniz sorunlarda sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu belirtelim.

Öncelikle dosya yöneticisiyle /system/etc/device_features/ dizinine gidin. Buradaki whyred.xml dosyasını metin editörüyle açın.

Dosyadan aşağıdaki satırı bulun.

<bool name=”support_camera_4k_quality”>false</bool>

Bu satırdaki false’ı true ile değiştirmeniz lazım. Yani şu şekilde olmalı:

<bool name=”support_camera_4k_quality”>true</bool>

Düzenlemeyi yaptıktan sonra değişikliğin kaydedilmesini sağlayın. Ardından akıllı telefonu yeniden başlatın. Cihaz açıldığında kamera ayarlarındaki Video quality seçeneğinde UHD 4K’nın belirdiğini göreceksiniz.