Kategoriler
Konular

Kaan N2 İnceleme

Teknoloji ile yakından ilgili olan kullanıcılara Başarı Elektronik’in Kaan markasından uzun uzadıya bahsetmemize gerek yok. Sadece bizim hatırladığımız kadarıyla bile, markanın 20 yıla yakın bir geçmişi var. Bir dönem Kaan markası ile tasarım ve özellikler açısından gerçekten de çarpıcı olan telsiz telefonları görebilmek mümkündü. Başarı Elektronik iki sene öncesinde ise bu değerli markayı akıllı telefonlarında da kullanmayı tercih etti ve karşımıza ilk olarak Kaan N1 modeli çıktı. Kaan N1, döneminin fiyat ve performansı açısından oldukça iyi seçeneklerinden biriydi; ayrıca bütçesi sınırlı olan kullanıcılara çok iyi bir alternatif olmayı başardı. Geçtiğimiz yaz içerisinde de Kaan A1’i inceleme fırsatı bulmuştuk. Kaan A1’de ise bütçesi daha sınırlı olan kullanıcılar hedef alınıyordu ve fiyat / performans çizgisi korunmuştu. Şimdi ise firmanın “bir yaz atağı” olarak nitelendirilebilecek N2 modeli ile birlikteyiz. Tahmin edebileceğiniz gibi Kaan N2, N serisindeki bir önceki model olan Kaan N1’in yerine geliyor ve yine uygun bir fiyata elde edilebilecek en zengin özellikleri sunmayı hedefliyor.

Kaan N2 İnceleme

Kaan N2, kullanıcılara siyah ve altın sarısı renklerde sunuluyor. İncelememize konuk olan model siyah renkte ve kutuda da bu bağlamda siyah ağırlıklı tonlara yer verilmiş. Vakit geçirmeden kutuyu açalım ve bizi nelerin karşıladığına bir bakalım.

Kutu içeriğinde sırasıyla kullanım kılavuzu, garanti belgesi, SIM kart çıkartma iğnesi, koruyucu silikon kılıf, ekran filmi, şarj adaptörü, USB kablo ve kulak içi tipte kulaklık var. Aksesuarların tümünün siyah renkte oluşu beğenimizi kazandı çünkü bazen siyah renkteki ürünlerle beyaz vb. kablo veya adaptörler verilebildiğini görmekteyiz. Kaan N2‘de bu açıdan bir bütünlük var. Koruyucu silikon kılıfın ve ekran filminin kutu içeriğine dahil edilmesi de önemli bir yön çünkü yerli markalarda genelde aksesuarların tedariği güç olabiliyor. Kaan bu konuda müşterilerine zorluklar yaşatmayı istememiş.

Şimdiye kadar yaptığımız tüm incelemelerde yerli markaların fiyat ve tasarım gücü ile yabancı markaların önüne geçebileceğinin altını çizmiştik. Fiyat konusunu en son ele alacağız ancak yine de merak edenler için 999 TL’lik fiyat etiketinin, döviz karşısında fiyatlarını sabit tutamayan akıllı telefon pazarı için muhteşem denebilecek bir düzeyde olduğunu söyleyelim. Tasarım konusunda da Kaan N2‘nin akıllarda beliren “yerli ürün” çizgisinin çok daha üzerinde olduğunu söyleyelim. Metalik gövde malzemesi, hafiflik ve şık tasarım daha kutudan çıkarır çıkarmaz doğru bir ürün tercih ettiğinizi hissettirmeyi başarıyor. Bizim bu noktadaki en önemli değerlendirme kriterimiz ekranın ön yüze olan oranı oldu. Son zamanlarda üreticilerin bu konuda bir yarışı var ve Kaan N2‘nin yüzde 83’lük oranı ciddi anlamda rakiplerini düşündürecek seviyede bulunuyor. Ekranda ayrıca leke tutmayı engelleyen özel bir kaplama bulunduğunu belirtelim.

Kaan N2‘nin arkasında logo ve model numaraları gövde ile orantılı bir şekilde yerleştirilmiş. Hemen burada çift kamera ve çift tonlu flaş dikkat çekmeyi başarıyor. Ayrıca logonun hemen üzerinde bir de parmak izi okuyucu var. Parmak izi güvenliği artıran bir özellik ancak Kaan N2‘de kullanımı da daha pratik hale getirecek şekilde geliştirilmiş. Örneğin; parmak izi okuyucuyu kullanarak ekran kilidini açmanın yanı sıra çağrı cevaplayabilir, kamerayı başlatabilir, fotoğraf çekebilir, ekranlar arasında geçiş yapabilir, uygulamaları kilitleyebilir ve alarmı durdurabilirsiniz. Tüm bu özelliklerin işlevsel olmasını sağlayan ince detay ise okuyucunun 0.2 saniye içerisinde tanımlama yapabilmesi. Daha fazla tasarımsal detaya geçmeden önce teknik özelliklere de yer verelim:

 • 18:9 oranlı ve 1440 x 720 piksel çözünürlükte 5.7 inç ekran
 • 1.5 GHz ve sekiz çekirdekli Mediatek MT6750T işlemci
 • 3 GB RAM
 • 32 GB dahili depolama + Micro SD genişlemesi
 • 13.0 MP (f/2.0) + 8.0 MP (120 derece geniş açılı) çift arka kamera
 • 8.0 MP ön kamera
 • Çift ton LED flaş
 • 3000 mAh batarya
 • Android 7.0 işletim sistemi
 • 152.2 x 76.6 x 8.25 mm boyutlar
 • 145 gram ağırlık

SIM kart tepsisi metal gövdeye sahip birçok akıllı telefonda olduğu gibi iğne ile açılıyor. Burada kullanılabilecek olan kart şekli Nano SIM. İkinci yuva ise Micro SD karta ayrılmış. Micro SD kart desteğine yer verilmesi önemli bir detay ancak kimi üreticilerde bu yuvanın ayrıca ikinci bir SIM için de kullanılabildiğini görüyoruz. Fiyat / performans çerçevesinde ele aldığımız için Kaan N2‘nin bu durumu gözardı edilebilir. Aksi halde fiyatı biraz daha yüksek olarak karşımıza çıkabilirdi. IMEI numarası SIM kart tepsisi üzerinde bulunuyor.

Ses tuşları için sağ kenar uygun görülmüş. Güç ve uyku tuşu da bu kenarda ve kırmızı ek renklendirme ile kolay ayırt ediliyor. Biraz önce bahsettiğimiz SIM ve Micro SD kart tepsisine ise sol kenardan erişim sağlanıyor.

Kaan N2, kamera özellikleri açısından tatminkar bir model olmayı hedefliyor. Ön ve arkada bulunan 8.0 MP’lik kameralar OmniVision ov8856mipiraw ve 120 derecelik geniş açıları sunuyorlar. Selfie çekimlerinde böylece kareye daha fazla kişi sığdırılabiliyor. 13.0 MP çözünürlükteki kameranın üreticisi ise Samsung ve f/2.0 gibi iddialı bir diyafram açıklığı değeri sunuluyor. Böylece özellikle düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraf ve videolar elde edilebiliyor. Özellikle çift kameranın etkisiyle HDR, ağır çekim video kayıt, panorama çekim ve dört kademeli derinlik modu gibi özellikler de Kaan N2‘ye kazandırılmış durumda.

Kaan N2 alışkın olduğumuz Micro USB bağlantısına ve USB 2.0 desteğine sahip. Açıkçası neden yeni nesil Type-C bağlantı ve USB 3.0 demiyoruz çünkü halen aksesuar tarafında yıkılması pek mümkün görünmeyen bir Micro USB duvarı var. Aksi halde şarjınız azalsa gün içinde birinden yardım almanız çok zorlaşıyor. Özellikler ve tasarım hakkındaki yorumlarımız bu şekilde. Performans ve fiyat ile ilgili yorumları da yaparak yazımızı sonlandıralım.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Kaan N2 fiyat / performans çerçevesinde kullanıcılara en iyiyi sunmayı hedefliyor. Tasarım olarak kendisinden 3-4 hatta daha pahalı rakipleri ile arada ciddi bir farkı yok. Peki fark nerede derseniz, teknik özelliklerde. Kaan N2, günümüzdeki gereklilikleri karşılıyor ve fazlası için daha fazla para ödemenizin önüne geçiyor. Tam anlamıyla dengeyi kurmuş bir akıllı telefon seçeneği. Android 7.0’a sahip olması, yüksek ekran / gövde oranı, bir günü rahatlıkla çıkartan bataryası ve işlevi genişletilmiş parmak izi okuyucusu kesinlikle kullanımı zevkli hale getiren detaylardan. Kameranın da beklentimizi karşıladığını söyleyebiliriz ancak dahili hoparlörlerin müzik performansını çok da yüksek bulmadığımızı söyleyelim. Yeterli bulanlar elbette olacaktır ancak yüksek seste müzik dinlemeyi seviyorsanız sonradan bir de Bluetooth hoparlör edinmeyi unutmayın. 999 TL’lik fiyatı ile Kaan N2 günümüzün fiyat / performans dengesini en iyi şekilde kuran seçeneklerden. Üstelik Turkcell aracılığı ile faturaya ek olarak da tercih edilebiliyor. Bunun için Turkcell’in şu sayfasını inceleyebilirsiniz.