Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S9: Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ akıllı telefonlarda Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alacağız. Samsung Galaxy S9 ve S9+ akıllı telefonlarda navigasyon çubuğunun sol kısmındaki noktasal simgeye çift dokunduğunuzda navigasyon çubuğu gizleniyor ve ekranda daha fazla alan elde etmiş oluyorsunuz. Bu işlemi uyguladığınızda durum çubuğu hala ekranda kalıyor. Durum çubuğu kullandığınız uygulamaya bağlı olarak transparan görünüme bürünebilse de çoğunlukla opak kalıyor.

Neyse ki Galaxy S9 ve Galaxy S9+ akıllı telefonlarda durum ve navigasyon çubuğunu gizleyerek cihazı gerçek anlamda tam ekran kullanmak mümkün. Yöntem root erişimine ihtiyaç duymuyor ancak USB Debugging (USB Hata Ayıklama) özelliğinin etkinleştirilmesi ve ADB and Fastboot kurulumu şart. Tabii USB kablosu ile kişisel bilgisayar da lazım olacak.

Samsung Galaxy S9: Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek

Bilgisayarınıza ADB and Fastboot kurulumunu yapıp akıllı telefonda USB Debugging seçeneğini etkinleştirdikten sonra cihazı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Akıllı telefonda bildirim çubuğunu aşağı çekin ve USB bağlantı modu olarak Transfer files‘ı seçin.

Kişisel bilgisayarınızda ADB kurulum dizinine gidin (C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk). Bu dizin yoksa ADB kurulum klasöründeki platform-tools klasörüne erişin. Boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın ve açılan menüdeki Open command window here seçeneğine tıklayın. Komut istemi penceresi açılacaktır.

adb shell settings put global policy_control immersive.status=* komutunu yazın ve Enter’a basın.

Akıllı telefonda durum ve navigasyon çubuğu kaybolacak. Değişikliğin tam anlamıyla uygulanabilmesi için akıllı telefonu yeniden başlatın. Artık gizlenen navigasyon ve durum çubuğunu görüntülemek için ekranın alt ve üst kısımlarından kaydırma hareketi yapmanız yeterli olacaktır.

Bir süre sonra cihazı varsayılan haline döndürmek ve durum ile navigasyon çubuklarını görünür hale getirmek isterseniz aynı aşamaları izleyip adb shell settings put global policy_control null* komutunu girebilirsiniz.