Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S9: Bluetooth Ses Performansını Artırmak

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+‘ta Bluetooth ses performansını artırmak için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Birçok akıllı telefon kullanıcısı Galaxy S9 akıllı telefonda 3.5 mm kulaklık bağlantısının tutulmuş olmasını sevinçle karşıladı. Tabii cihazla Bluetooth üzerinden yüksek kalitede ses aktarımı yapmak da mümkün. Destekli kulaklıklarla birlikte, Galaxy S9’un yeni Bluetooth ses kodekleri müzik dinleme ve genel multimedya performansında kayda değer bir iyileşme sunabiliyor.

Android Oreo işletim sistemiyle birlikte Google yeni yüksek kaliteli Bluetooth ses kodeklerini kullanmaya başladı. Her bir kodek destekli Bluetooth kulaklık veya hoparlörlerle daha iyi bir deneyim sağlayabiliyor.

Galaxy S9 ve S9+ akıllı telefonlarda SBC, AAC, aptX, Samsung HD ve LDAC kodekleri var. SBC varsayılan seçenek olsa da diğer çözümlere de kolaylıkla geçiş yapılabiliyor.

Samsung Galaxy S9: Bluetooth Ses Performansını Artırmak

Öncelikle Settings menüsüne gidin. About Phone‘a dokunun. Software Information ile devam edin ve Build Number seçeneğine art arda 7 kez dokunun. Developer Options seçeneği Settings menüsü altında belirecektir. Buraya gidin.

Bluetooth Audio Codec‘e dokunun. Burada çeşitli seçenekler karşınıza çıkacak.

Kodekler kısaca şu şekilde tanımlanabilir:

SBC: Standart Bluetooth ses kodeki. Geniş bir donanımsal destek söz konusu. 192 ve 320 kbps arası bitrate aktarım desteği var. Ses kalitesi biraz düşük kalıyor.

AAC: YouTube gibi bazı popüler servisler kullanıyor. Esasen Apple’ın birçok ürünü de bu kodek ile uyumlu. 250 kbps düzeyinde aktarım mümkün.

atpX: Qualcomm’un tercihi olan bu kodek 352 kbps aktarıma olanak tanıyor.

LDAC: Sony’nin geliştirdiği Bluetooth kodeki. 330 kbps’den 990 kbps’ye uzanan geniş bir aralık destekleniyor. En yüksek kalite seçeneği 24-bit, 96 kHz ses. En iyi performansı sunsa da birçok kulaklık ve hoparlör tarafından desteklenmiyor.

Samsung HD: Bitrate değeriyle ilgili spesifik bilgiler yok, Samsung cihazlarla uyumlu.

Dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Bazı kodeklerde bitrate değerini ayarlama imkanı da sunuluyor. Odyofiller için çok iyi bir olanak fakat siz değerden emin değilseniz tercihi sisteme bırakabilirsiniz.

Sahip olduğunuz Bluetooth kulaklık veya hoparlörün belli bir kodek çözümüyle uyumlu olup olmadığını öğrenmek için ürün kutusunu / kullanma kılavuzunu inceleyebilir ya da üretici sitesinden bu bilgi için araştırma yapabilirsiniz.