Kategoriler
Haberler

Intel ve ARM’lerde Spectre Benzeri Yeni Açıklara Rastlandı

Bu yıl CPU üreticileri için korkunç haberlerle başlamıştı. Bunlar Meltdown ve Spectre isimli iki kritik açığın keşfedilmesiyle ilgiliydi. Bu hatalar düzeltildiği takdirde işletim sistemlerinin yüzde 30 yavaşlayacağı iddiaları ortalıkta dolaşıyordu. Daha sonra yapılan incelemelerde birçok Cortex ve Snapdragon yonga setlerinin bu açıklara karşı savunmasız oldukları tespit edildi. Bundan en çok da orta sınıf Android’ler darbe aldı.

Üreticiler hataları kapatacak güncellemeleri yayımladı ve bu sorunlar sonuç olarak yavaşça unutuldular. Ancak şimdi sekiz yeni açık daha ortaya çıkmış durumda. Bu kez ismi Spectre-NG (New Generation/Yeni Nesil) ve “yüksek riskli” olarak sınıflandırılmış. Önceki Spectre açığı “orta seviye” idi.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 hakkında her şey

Spectre-NG’nin açıklarından biri sistem sınırlarını hedef alıyor. Bu da saldırıyı potansiyel olarak daha belirgin yapıyor. Açığa odaklanan kodun sanal bir makinede çalıştırılarak bir iTunes gibi bir sunucuya gönderilmesinin sonuçları felaket olabilir. Zira o sunucuya bağlanan herkesin şifre ve özel bilgilerinin ele geçirilmesi anlamına gelmekte.

Özel şahıslar ve masaüstü bilgisayarlar için tehlike göreceli olarak daha az. Intel sorunun üstesinden geldikleri takdirde daha fazla bilgi paylaşacaklarını açıklamış.

Soru ve görüşleriniz için forum sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.