Kategoriler
Rehberler

Google’da El Yazısıyla Arama Yapmak

Akıllı telefonunuzla Google’da el yazısıyla arama yapmak için izlemeniz gereken aşamalara değineceğiz. Akıllı telefonlar son yıllarda her ne kadar hayli geniş ekranlara ev sahipliği yapıyor olsa da dolgun parmaklara sahip olan ya da yılların birikimiyle fiziksel klavyelere alışkın kullanıcılar için bu ekranlarda bir şeyler yazmak pek kolay olmuyor. Tuşların birbirine yakın olması ve fiziksel klavyelerdeki geri bildirim hissinin bulunmaması eski kurtların PC’deki kadar rahat yazamamalarına neden oluyor.

Peki akıllı telefonunuzla Google’da arama yaparken el yazınızı kullanabileceğinizi söylesek? Esasında bu yeni bir özellik de değil, Google 2012 yılında kazandığı güncellemeyle kullanıcılarına el yazısı ile arama yapma imkanı sunmaya başlamıştı. Google’da el yazısıyla arama yapmak için basit bir seçeneği etkinleştirmek yeterli oluyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

Google’da El Yazısıyla Arama Yapmak

Bu yöntemi yalnızca akıllı telefonunuzda değil, dokunmatik ekrana sahip olan tablet ve PC’lerde de kullanabilirsiniz. Özel bir araç ya da arayüz gerektirmiyor.

Öncelikle akıllı telefon veya tabletinizde Google.com adresini ziyaret edin.

Sol üst kısımda yer alan ve seçeneklerin bulunduğu menüye erişmeyi sağlayan butona dokunun. Settings‘e girin.

Handwrite sekmesine gelin. Enable seçeneğini işaretleyin.

Aşağı doğru kaydırma yapın ve en alttaki Save butonunu kullanın.

Artık Google’da aramak istediklerinizi el yazınızla girebilirsiniz. Sistemin hayli etkili ve sorunsuza yakın şekilde çalıştığını gözlemledik. Tabii 0 (sıfır) ve O (O harfi) gibi karakterlerin algılanmasında zaman zaman karmaşa olabilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

El yazısı özelliğini daha sonra devre dışı bırakmak isterseniz aynı aşamaları izleyip Handwrite seçeneğini Disable durumuna getirebilir ve sonrasında Save butonunu kullanabilirsiniz.