Kategoriler
Haberler

Android P Beta Versiyonu Yayınlandı! İşte Ön Plana Çıkan Özellikler

Google IO etkinliğinde bugün ilk geliştirici ön izleme versiyonu Mart ayında kullanıma sunulan Android P işletim sistemi ile ilgili bazı detaylar paylaşıldı. İşletim sisteminin final versiyonunun yaz sonunda hazır hale gelmesi bekleniyor.

Android P Beta Versiyonu Yayınlandı! İşte Ön Plana Çıkan Özellikler

Android P’deki en belirgin yenilik değişen navigasyon sistemi olacak. Hap şeklinde bir ana ekran butonu ile ana ekranda görünmeyen bir geri tuşu bizlerle.

Hap formundaki butondan yukarı doğru kaydırma yapınca uygulamalar arası geçişi sağlayan arayüz geliyor. Uygulamalar burada yatay formda listeleniyor. Tekrar yukarı doğru kaydırma yapınca uygulama tepsisi açılıyor. Multitasking ile uygulama tepsisinin bu şekilde kombine edilmesi ilginç.

Navigasyon çubuğunda yeni bir rotasyon butonu var, gerektiğinde ekranın yan dönmesi seçeneğini kolayca etkinleştirebiliyorsunuz.

Android P işletim sistemi Adaptive Battery ile geliyor. Bu özellik ‘machine learning’ ile sık kullandığınız uygulamaları öğreniyor ve pil kullanımında bu uygulamalara öncelik tanıyarak az kullandığınız uygulamaların bu değerli kaynağı israf etmesini önlüyor.

İşletim sistemindeki Adaptive Brightness özelliği Samsung akıllı telefonlardaki otomatik parlaklık özelliği gibi çalışıyor. Parlaklık ayarlama çubuğunda elle ayarlama yaptığınızda spesifik ışık durumu için yaptığınız ayarlama hatırlanıyor ve gelecekte yine uygulanabiliyor.

Android’in önceki versiyonlarında uygulama tahminleri özelliği vardı fakat bu yalnızca uygulama tepsisiyle sınırlı bir özellikti. Android P’de uygulama içi eylemlerle ilgili tahminler gerçekleştiriliyor. Örneğin kulaklığınızı akıllı telefona bağladığınızda Spotify’da kaldığınız yerden müzik dinlemeye devam edebiliyorsunuz.

Tahminler kullanım düzenlerinize göre yapılıyor ve akıllı metin seçimi, Google Play, Google Assistant ve arama sonuçları gibi hemen her yerde eylemler var.

Android P yeni arayüzüyle uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınızı, kilit ekranını kaç defa açtığınızı ve kaç tane bildirim aldığınızı gösterebiliyor. Geliştiriciler kendi uygulamaları için farklı istatistikler sunabiliyor. Örneğin YouTube’da ne kadar süre video izlediğinizi öğrenebiliyorsunuz.

Android P’de çok sayıda yenilik var. Android P Beta versiyonu Pixel akıllı telefonlara ek olarak Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2s, Nokia 7 plus, Oppo R15 Pro, vivo X21, OnePlus 6 ve Essential Phone’a da indirilebiliyor. Bu, Project Treble’ın sağladığı güzelliklerden birisi.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.