Kategoriler
Rehberler

Android: Bir Uygulamanın İnternete Erişimini Engellemek

Android‘li akıllı telefonlarda Bir Uygulamanın İnternete Erişimini Engellemek için izlenmesi gereken aşamalara bakacağız. Android’li cihazlarımıza bir kısmını sürekli olarak, bir kısmını ise zaman zaman kullandığımız çok sayıda uygulama yüklüyoruz. Mobil veri paketleri bugünlerde tatmin edici seviyelere ulaşsalar da erişebileceğimiz sınırsız içerikten dolayı hızla tükenebiliyorlar. Sorun her zaman 3G / 4G paketi değil, yeterli zamana sahip olamama ya da odaklanamama da olabilir.

Gün içerisinde çalışırken WhatsApp, Instagram, Facebook vb. uygulamalardan bildirim almamak adına uygulamaların internet erişimini kısıtlamak isteyebilirsiniz. Bu tür düzenlemeler için Android’li akıllı telefonlara yüklenebilen başarılı güvenlik duvarı çözümleri var. Biz de Bir Uygulamanın İnternete Erişimini Engellemek için kullanabileceğiniz bir güvenlik duvarı aracına değinmek istedik.

Android: Bir Uygulamanın İnternete Erişimini Engellemek

Öncelikle Android işletim sistemli akıllı telefonunuza Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla NetGuard uygulamasını yükleyin.

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırdığınızda arayüz karşınıza gelecektir. NetGuard akıllı telefonunuzda yer alan uygulamaları listeleyecektir.

Listeden internet bağlantısını kesmek istediğiniz uygulamayı tespit edin. Allow WiFi ve Allow Mobile seçeneklerini basitçe devre dışı bırakmanız yeterli olacaktır. Bu noktada uygulamanın internete erişimini tamamen engellemek yerine yalnızca WiFi ağlarını ya da hücresel veriyi kullanmasını da sağlayabiliyorsunuz.

Tüm uygulamaların internet erişimini pratik şekilde engellemek isterseniz Settings menüsündeki Block WiFi By Default ile Block Mobile By Default seçeneklerini etkinleştirebilirsiniz.