Kategoriler
Rehberler

iOS: Kablosuz Ağların Sinyal Gücünü Öğrenmek

Apple iPhone‘da Kablosuz Ağların Sinyal Gücünü Öğrenmek için izlenmesi gereken aşamaları ele alacağız. Çevrenizde bağlanabileceğiniz durumda birkaç tane kablosuz ağ bulunduğunda bu kablosuz ağların sinyal gücünü tespit etmek isteyebilirsiniz. Evinizde bunun bir anlamı olmayabilir, zaten komşunuzun router’ının sinyal gücü daha yüksek olsa da siz yine kendi ağınıza bağlanmak durumunda kalacaksınız.

Bir ortamda bağlanabileceğiniz birden fazla kablosuz ağ varsa bu ağlar arasından en güçlü olanını tercih ederek daha sorunsuz bir internet bağlantısı deneyimi elde edebilirsiniz. iOS’te WiFi ağlarının sinyal gücünü görüntüleyebiliyorsunuz, bunun için daha detaylı bilgi sunan üçüncü parti uygulamalar da var.

İlginizi Çekebilir:  Telefondan flaşla gizli mesaj gönderme

iOS: Kablosuz Ağların Sinyal Gücünü Öğrenmek

Öncelikle Settings menüsüne gidin ve bu menüdeki WiFi seçeneğine dokunun. Çevrenizdeki kablosuz ağlar listelenecektir. Her bir ağ adının sağ kısmındaki WiFi sinyal simgesini kontrol edin. Örneğin ekran görüntüsünde alttaki kablosuz ağın sinyal seviyesinin daha güçlü olduğu görülüyor.

Sinyal gücünü daha somut verilerle öğrenmek isterseniz App Store uygulama mağazasından indirebileceğiniz AirPort Utility uygulamasından yararlanabilirsiniz.

‎AirPort Utility
‎AirPort Utility
Developer: Apple
Price: Free

Uygulamayı yükledikten sonra Settings menüsüne gidin. Burada AirPort Utility‘i bulun ve üzerine dokunup Wi-Fi scanner‘ı etkinleştirin. AirPort Utility uygulamasını çalıştırın. WiFi Scan seçeneğine dokunun ve çevrenizdeki kablosuz ağlar için tarama gerçekleştirilmesini sağlayın. Her bir ağın sinyal gücü dBm birimiyle görüntülenecektir. Bunlar negatif değerler ve büyük olan ağ daha güçlü oluyor.

Örneğin ekran görüntüsündeki ağlar içerisinde -27 dBm değer sunan kablosuz ağ -73 dBm sinyal gücündeki ağdan daha iyi durumda.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak