Kategoriler
Haberler

OnePlus 6, 845 Çipseti ve 4K’da 60 fps Video Kaydı İle Geliyor

OnePlus 6 bu kez çığır açan, yenilikçi bir tasarımla gelmiyor ancak şirket rakiplerine kıyasla cihazlarını daha düşük seviyelerde fiyatlandırma alışkanlığına sahip.

OnePlus akıllı telefonları aynı donanımı sunmasına rağmen rakiplerine göre genellikle daha uygun fiyatlı olmuştur. Bu kez 6.28 inç Optic AMOLED ekranlı bir akıllı telefonla karşı karşıyayız ve bu şimdiye kadar gördüğümüz OnePlus’lar arasında en büyüğü. 19:9 en boy oranlı ekranı bir çentiğe ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle kullanım alanı itibariyle aslında 5T ile aynı ölçülerde. Çözünürlük 1080 x 2280 piksel ve sRGB ile DCI-P3 desteği mevcut.

OnePlus 6

OnePlus 6

Cihazda 4K bir video 60 saniye kare hızıyla kaydedilebilîyor. Bugün bile pek sık rastladığımız bir özellik değil. Yavaş çekim videolar 480 kare saniye hızında ve 720p çözünürlükte kaydedilirse, 3,75 saniye gibi bir uzunluk elde ediliyor. Bu da 1 dakikalık bir video demek. Her şey 16 MP ana kamera ile başarılıyor ve bu kamera 5T‘ye kıyasla yüzde 19 daha büyük bir sensöre sahip.

OnePlus 6 ile OIS özelliğine tekrar merhaba diyoruz. Zira 5 serisi bundan yoksundu. İkincil kamerada 20 MP bir sensör kullanılmış. Akıllı yakalama özelliği sayesinde neyi kaydettiğinize bağlı olarak görseli otomatik olarak optimize edebiliyor. Ayrıca iyileştirilmiş bir HDR algoritmasına sahip.

Yapay zeka artık yeni akım halini aldığından, öndeki 16 MP kamera yapay zekayı kullanarak portre modunda bokeh efekti oluşturabiliyor. Ön kamera ayrıca ekran kilidini yüz tanımayla 0.4 saniyede açabiliyor. Ancak isterseniz arka kapaktaki parmak izi okuyucusunu kullanabiliyorsunuz. Her ikisi de yeni açılış animasyonlarına sahip.

OnePlus bu kez 6’da yalnızca metal ve plastik kullanmış. Bununla birlikte üç farklı renk seçeneği sunmuş. Yansıma yapan “Ayna Siyahı“, mat renkli “Geceyarısı Siyahı” ve “İpek Beyazı”. Son rengin sınırlı sayıda olacağı belirtilmiş. Gorilla Glass 5 her renk seçeneğinde farklı efektler elde etmek için dekoratif katmanlarla donatılmış.

Telefon aynı zamanda suya dayanıklılık sertifikasına sahip. OnePlus, sertifikayı resmi olarak açıklamamış ancak bunun IP54 ya da eş değeri olacağını söyleyebiliriz.

OnePlus 6, Snapdragon 845 yonga setinden güç alıyor. Bunun yanında 6 GB ya da 8 GB RAM seçenekleri ile 256 GB dahili depolama alanı sunuluyor. Bu nesilde yine microSD kart yuvası yok.

Batarya değişmeyen diğer birkaç şeyden biri. 3,300 mAh kapasitede ve 4A’dan 5V ile hızlı şarj oluyor. Cam arka kapağa rağmen kablosuz şarj desteği yok. Yeni model, 4×4 MIMO antenleriyle geliyor ve böylece LTE desteği sunuluyor.

OnePlus 6, aşağıda kırmızıyla işaretli ülkelerde satışta olacak. İlk birimlerin 22 Mayıs‘ta raflarda yerini alması bekleniyor. İpek Beyazı renk seçeneğinin özel olarak 5 Haziran’da çıkacağını belirtelim.