Kategoriler
Haberler

ABD ve Çin, ZTE’nin Cezası Konusunda Anlaştı

The Wall Street Journal’ın bugünkü raporuna göre Çin‘in en büyük telekomünikasyon, ekipman ve akıllı telefon üreticilerinden ZTE, ABD’li şirketlerden bileşen satın almaya devam edecek. ABD başkanı Donald Trump tarafından söz verildiği üzere, yedi yıllık yasak kararı kaldırılacak ancak şirketin yönetim bölümünde büyük değişiklikler yapılması gerekecek ve eskisinden de fazla para cezası ödenecek.

ZTE’nin Cezası

ZTE'nin cezası

ZTE, İran’a Qualcomm işlemcili ekipmanlar satarak ticaret ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle önce 900 milyon USD cezaya çarptırılmıştı. Şirket bu cezasını öderken, ABD Ticaret Komitesi ile yapılan anlaşmanın ikinci kısmı olan, olayla ilgili 35 çalışanın finansal olarak disipline edilmesi maddesini hayata geçirmedi.

İlginizi Çekebilir:  iOS 15.4 ile tüm Apple uygulamalarına 120 Hz desteği geliyor

ZTE’ye karşı bu yaklaşımın özünde dünyanın en büyük iki ekonomisinin birbirlerine karşı sergiledikleri pozitif tutum var. Her ne kadar Washington, Çinli telekomünikasyon firmasının üretimini devam ettirmesine izin verse de, Pekin, ABD tarım ürünleri üzerindeki gümrük vergisini kaldıracak.

ZTE bugün ABD’nin en büyük dördüncü akıllı telefon satıcısı. ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin geçtiğimiz gün CNBC’ye verdiği röportajda kasıtlarının şirketin işlerine son vermek olmadığını belirtmişti.

Anlaşmanın diğer detayları önümüzdeki hafta netleşmiş olacak. Bu haberle birlikte EEU sertifikasına sahip Axon 9 ve Axon 9 Pro cihazlarıyla ilgili haberlerin gelmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  En hızlı iOS cihazlar belli oldu

Soru ve görüşleriniz için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.