Kategoriler
Haberler

Android P’de Parmak İzi Sensörüne Dokunmak Uykuya Geçmeyi Önleyecek

Neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının yüzleştiği sorunlardan biri de telefonda uzun okumalar yaparken ekranın uykuya geçip kapanmasına engel olmaya çalışmaktır. Bu nedenden ötürü sıklıkla kendinizi ekranda gereksiz dokunmalar yaparken veya sayfayı aşağı yukarı kaydırmaya çalışırken bulursunuz. Çünkü telefonun ekran ışığı genellikle bir dakika geçtikten sonra kısılır ve saniyeler sonra da kapanır. Android P’de bu soruna bir çözüm geliştirildi.

Android P

Android P

Yeni Android P güncellemesi parmak izi okuyucusuna yeni beceriler kazandırıyor. Bunlardan biri de bu rahatsız edici problemi ortadan kaldırmak için düşünülmüş. Yayımlanan yeni sürümde artık yalnızca parmak izi sensörüne dokunarak telefonun uykuya geçmesini önleyebileceksiniz.

Bu yeni yöntem elbette ilk parmak izi sensörü önde olan telefonlar için daha kullanışlı görünüyor. Sensörü arkada olan cihazlar içinse her şey tamamen kullanıcının tercihine kalacak.

LG ve Samsung da kesinlikle bu sorunla yakından ilgileniyor ve kendi çözümlerini geliştiriyorlar. Telefonlarında kullandıkları yüz tanıma teknolojisi ile siz okuma yaparken ekranın uykuya geçmesini önlemeye çalışıyorlar. Bu her ne kadar daha etkili olsa da, bazı kullanıcılar özçekim kamerasının sürekli aktif kalması nedeniyle bataryalarının daha hızlı tükendiğini söylüyor. Bu bakımdan, parmak izi sensörü çözümünün daha batarya dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Soru ve görüşleriniz için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.