Kategoriler
Rehberler

ASUS ZenFone Max Pro M1’e Android 8.1 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

ASUS ZenFone Max Pro M1’e Android 8.1 Oreo yüklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. ASUS’un kısa bir süre önce kullanıcılarla buluşturduğu güncel akıllı telefon modeli ZenFone Max Pro M1 kutusundan Android 8.1 Oreo işletim sistemiyle çıkıyor.

Cihaz her ne kadar güncel Android versiyonunu taşısa da akıllı telefona TWRP recovery yükleyip root erişimini sağladıysanız çeşitli custom ROM’ları denemek isteyebilirsiniz. Bu noktada karşınıza çıkacak ilk seçeneklerden birisi Lineage OS olacaktır.

ROM henüz yeni olduğu için sorun ve eksikleriyle ilgili yeterli bilgi yok. Hemen her custom ROM çözümünde olduğu gibi bu ROM’un da çeşitli sorun ve eksikleri olabilir. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

ASUS ZenFone Max Pro M1’e Android 8.1 Oreo Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle buradan Lineage OS 15.1 paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Lineage OS, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

Tableti güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Tableti yeniden başlatın.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Cihazı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz ROM ve Google Apps paketlerini tabletinize transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve Lineage OS 15.1 paketini seçin, flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 8.1 Oreo işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.