Kategoriler
Rehberler

Android: İnternet Paketi Kullanımını Azaltmak

Android‘li akıllı telefonlarda İnternet Paketi Kullanımını Azaltmak için neler yapılabileceğine değineceğiz. Günümüzde akıllı telefonlarımızda yer alan hemen her uygulama internet erişimine ihtiyaç duyuyor ve hücresel veri paketlerimiz hızla tükeniyor. İnternet paketiniz hemen bitiyorsa cihazınızda kurulu olan uygulamaların internet paketini nasıl kullandığını görmek ve kullanımı düşürmek isteyebilirsiniz. Bunun için ele alacağımız aşamaları izleyebilir ve önerileri uygulayabilirsiniz.

Android: İnternet Paketi Kullanımını Azaltmak

Android telefonunuzda Settings menüsüne gidin.

Connections seçeneğine erişin.

Data usage seçeneğiyle devam edin. Üst kısımda o ayda gerçekleştirilen veri tüketimi görüntülenecektir.

Cihazınızda yer alan uygulamaların ayrı ayrı internet paketi kullanımlarını öğrenmek için Mobile data usage seçeneğine dokunun.

Burada mobil veri kullanımı grafiksel olarak sunulacak ve akıllı telefonunuzda yer alan uygulamaların internet paketi kullanım miktarları liste şeklinde görüntülenecektir.

Biz aşamaları Galaxy S9 akıllı telefon üzerinden aktardık. Bazı Android cihazlarda Data Usage seçeneği doğrudan Settings menüsünde yer alabiliyor. Xiaomi gibi bazı firmaların ürünlerinde ise Android data kullanım seçenekleri Security menüsü altında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

Android’li cihazlarda İnternet Paketi Kullanımını Azaltmak için şu önerilerden yararlanabilirsiniz:

  • Data Usage menüsü altındaki Data Saver özelliğini etkinleştirin. Bu sayede uygulamaların arka planda internet paketi kullanımlarının önüne geçebileceksiniz.
  • Google Chrome web tarayıcısını kullanıyorsanız arayüzde sağ üst kısımda bulunan ve üç noktalı simgeye sahip olan butona dokunun. Settings‘e girip Data Saver seçeneğini etkinleştirin. Off durumunu On‘a dönüştürün.
  • Google Play’in uygulamalarınızı otomatik olarak güncellemesinin önüne geçin.
  • Facebook, Messenger, Skype, LinkedIn, Shazam gibi uygulamaların Lite versiyonlarını kullanın.
  • Spotify gibi bir uygulama ile müzik dinliyorsanız Wi-Fi ağına bağlıyken dinlemek istediğiniz albüm ve listeleri çevrimdışı dinlemek üzere cihaza kaydedin. Yine Google Maps gibi araçlarda çevrimdışı kullanım modu mevcut, bu özellikten yararlanın.
  • WhatsApp’ta medya içeriklerinin cihaza otomatik olarak indirilmesini engelleyin.
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?