Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: Firefox İle Dosya İndirmek

iOS işletim sistemli cihazlarda Firefox İle Dosya İndirmek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. iPhone, uygulamalara dosya depolama imkanı sunuyor fakat dosyalar yalnızca oluşturulduğu uygulama tarafından kullanılabiliyor. Örneğin Excel’de bir dosya oluşturduğunuzda buna Google Sheets’ten erişemiyorsunuz. iOS 11 ile dosyaları Files uygulamasına kaydetme ve bunlara diğer uygulamalardan da ulaşabilme imkanı getirildi. Yani iOS’te doğru araçla dosya indirmeniz mümkün, bu işlem için Firefox for iOS ideal bir çözüm.

iOS: Firefox İle Dosya İndirmek

Bu, Firefox’a kısa süre önce kazandırılmış bir özellik. Eğer iPhone’unuzda daha önce Firefox kuruluysa uygulamayı son versiyonuna güncellemelisiniz. Dosya indirmek istediğiniz web sitesine erişin ve ihtiyacınız olan dosyayı indirin. Arayüzde alt kısımda indirme işleminin sürecini takip edebiliyorsunuz. İndirme tamamlandığında dosyayı Files uygulamasıyla görüntüleyebilirsiniz.

Files uygulamasını açın, On my Phone‘a dokunun. Burada Firefox klasörünü göreceksiniz. Dokunduğunuzda içerisindeki Downloads klasörü karşınıza gelecektir. Burada Firefox ile indirdiğiniz dosyalar yer almakta.

Bu, size önemli bir yenilik gibi görünmeyebilir fakat Files uygulaması aracılığıyla dosyaları iCloud hesabınıza yükleyebiliyorsunuz. iCloud’a yüklediğiniz dosyalara zaten kişisel bilgisayarınız aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Firefox ve Files uygulamaları TXT ve PNG gibi yaygın kullanılan dosya tipleri dışındaki formatları desteklemiyor. Firefox ile indirdiğiniz ZIP ve RAR dosyalarını Firefox ya da Files uygulaması ile genişletemiyorsunuz.

Eğer bir düzenleme uygulamanız varsa ve indirdiğiniz bir dosyayı düzenleyecekseniz bu dosyalara Files’tan erişmeniz mümkün. Örneğin Firefox aracılığıyla indirdiğiniz bir DOCX dosyasını Microsoft Word ile açabilirsiniz.