Kategoriler
Rehberler

iPhone XS, XS Max ve XR’de RAM’i Temizlemek ve Performansı İyileştirmek

iOS 12 ile yeni iPhone XS, XS Max ve XR’de RAM’i temizlemek ve performansı iyileştirmek mümkün. Elinizde bulunan AssistiveTouch menüsü ile artık RAM’inizi temizlemekte özgürsünüz.

iPhone XS, XS Max ve XR’de RAM’i Temizlemek ve Performansı İyileştirmek

Bunun için öncelikle iOS 12 çalıştıran iPhone cihazınızda AssistiveTouch özelliğini açmanız gerekir. Bu özellik sayesinde aşırı dolan RAM boşaltılabiliyor ve cihazınız yeniden başlatılmış gibi akıcı hale geliyor.

iPhone XS, XS Max ve XR'de RAM'i Temizlemek ve Performansı İyileştirmek

iPhone XR, XS ve XS Max’de Assistive Touch

iOS 12’de Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Erişilebilirlik Kestirmesi ve ardından Assistive Touch başlığına dokunun ve aktifleştirin. AssistiveTouch aynı zamanda home ya da ana ekran tuşu çalışmayan iPhone’larda cihazı kullanmaya devam etmenizi sağlar.

AssistiveTouch ile RAM’i Temizlemek

Ardından AssistiveTouch menüsündeki sanal ana ekran tuşuna dokunup basılı tutun. Düğmeye basılı tuttuktan sonra ekran siyahlaşıp ardından hızlı bir şekilde yanıp sönene dek bekleyin. İşlem tamamlandığında anında bir önceki ekrana dönersiniz.

iPhone XS, XS Max ve XR'de RAM'i Temizlemek ve Performansı İyileştirmek

Bunu yapmak, iPhone’unuzun RAM’ini neredeyse tüm arka plan işlemleriyle beraber temizlemekle kalmaz, aynı zamanda depolama alanındaki geçici dosyaları da siler. Uygulamalar zarar görmez ya da kaldırılmaz.