Kategoriler
Rehberler

iPhone X, XS, XS Max ve XR’de Ekran Görüntüsü Almak

iPhone X, XS, XS Max ve XR’de home düğmeleri bulunmaması, bazı yeni jestleri öğrenmenizi gerektiriyor. Bu iPhone’larda ana ekrana, çoklu göreve ve Apple Pay’e erişmek için yeni yollar bulunuyor. Ekran görüntüsü bunlardan biri. iPhone X, XS, XS Max ve XR’de ekran görüntüsü almak nasıl yapılır?

iPhone X, XS, XS Max ve XR’de Ekran Görüntüsü Almak

Neyse ki ekran görüntüsü almak hala çok zor değil ve aslında bunu yapmanın artık birkaç yolu var. İlki iPhone X, XS, XS Max ve XR’ye özgüdür. İkincisi ise sadece küçük bir ayarla açılır ve diğer iPhone modellerinde mevcuttur.

Seçenek 1 – Güç Tuşu + Ses Açma

Önceki iPhone’larda alıştığınız gibi Ana Sayfa düğmesine ve Uyku / Uyandırma düğmesine (güç düğmesi) basmak yerine, tek yapmanız gereken yeni Yan düğmeyi ve Ses Açma düğmesini aynı anda basılı tutmak olacak. Bu arada, “Yan düğme”  artık telefonunuzu uyandırmaktan daha fazlasını yaptığı için Apple’ın güç düğmesi için kullandığı yeni bir terimdir.

iPhone X, XS, XS Max ve XR'de Ekran Görüntüsü Almak

Yani, temel olarak iPhone X, XS, XS Max veya XR’nin her iki taraftaki tuşlarına aynı anda basıyorsunuz. Sadece parmaklarınızın Yan düğme ve Sesi Açma düğmesine yerleştiğinden emin olun. Ardından önceki iPhone’larda olduğu gibi ekran bir an yanıp sönecek ve ekran görüntüsü otomatik olarak galeriye kaydedilecek.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici

Seçenek 2 – AssistiveTouch ile Ekran Görüntüsü Almak

Yeni buton kombinasyonunu pek kullanışlı bulmadıysanız bir yöntemimiz daha bulunuyor. Bu yöntem özellikle seri ekran görüntüsü almak isteyen kullanıcıların hoşuna gidecektir. Tek yapmanız gereken Ayarlar uygulamasından AssistiveTouch özelliğini açmak olacak.

Assistive Touch

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch yolunu izleyin ve özelliği en yukarıdan açın. Ardından “Tek Dokunma” ya da “Single-Tap” başlığını seçin ve buradan Ekran Görüntüsü’nü işaretleyin. Artık ekranınızda beliren beyaz düğmeye basarak iPhone’da tek dokunuşla ekran görüntüsü alabileceksiniz. Erişilebilirlik Kestirmesi‘ni açarsanız yan düğmeye üç kez dokunduğunuzda AssistiveTouch etkinleşir. Tüm bilmeniz gerekenler bunlar.