Kategoriler
Rehberler

iPhone X, XS, XS Max ve XR’de Ekranın Üstüne Erişmek

Erişilebilirlik ya da Reachability, büyük ekran boyutunu telafi etmek için iPhone 6 ve 6 Plus ile ilk kez çıkışını yaptı. O zamandan beri iPhone X, XS, XS Max ve XR modelleri de dahil olmak üzere tüm iPhone’ların (iPhone SE hariç) temel özelliği halini almış durumda. Ancak, bu yeni cihazlarda ana düğme olmadığından kullanması biraz karmaşık gelebilir. Peki iPhone X, XS, XS Max ve XR’de ekranın üstüne erişmek nasıl yapılır?

iPhone X, XS, XS Max ve XR’de Ekranın Üstüne Erişmek

İlk izlenimler sizi yanıltmasın. iPhone X, XS, XS Max ve XR’deki erişilebilirlik, her yeni işlev gibi, biraz pratik gerektiriyor. Sadece iPhone X’inizin iOS 11.1 veya daha yeni bir sürümü çalıştırdığından emin olun (varsayılan olarak XS, XS Max ve XR, iOS 12 ile gelmektedir) ve aşağıdaki rehberi izleyin.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma

Adım 1 – Erişilebilirlik’i Açmak

iPhone X, XS, XS Max ve XR'de Ekranın Üstüne Erişmek

Diğer tüm iPhone’lardan farklı olarak, iPhone X, XS, XS Max ve XR’nin varsayılan olarak Reachability özelliği açık değildir. Bu özelliği etkinleştirmek için, Ayarlar uygulamanıza dalmanız gerekir. “Genel” e, ardından “Erişilebilirlik” e dokunun. Etkileşim bölümünde “Reachability”i bulacaksınız. Kaydırıcının yeşil olarak ayarlandığından emin olun.

Adım 2 – Erişilebilirlik’i Kullanmak

iPhone X, XS, XS Max ve XR'de Ekranın Üstüne Erişmek

Erişilebilirlik’i etkinleştirmek için Ana Sayfa düğmesine iki kez dokunuyorsanız, bu yeni modellerde Reachability’yi açmak biraz zor gelebilir. Çünkü biliyorsunuz ki yeni iPhone’larda herhangi bir home düğmesi bulunmuyor. Ekranın altındaki gri çubuğu görüyor musunuz? Bu çubuk, home tuşundan çok daha fazla sayıda jeste sahip.

Barı tutup aşağı doğru kaydırırsanız, Erişilebilirlik’i açarsınız. Özellik tıpkı ekranı aşağı çekiyormuşsunuz gibi çalışır. Bu sayede parmağınızın erişemediği noktalara daha kolay dokunursunuz. Apple iPhone’larda ekranın üstüne erişmek bu şekilde daha kolay hale getiriliyor ve iPhone’u tek elle kullanmak mümkün oluyor.