Kategoriler
Rehberler

Magisk ve TWRP ile Telefonu Root’lamak

Magisk’i kurmak için birkaç farklı yol var. Zaten root yapmış ve sadece Magisk modüllerine erişmek istiyorsanız, Magisk modüllerini kurmak için Magisk Manager’ı kullanabilirsiniz. Ya da root’lu bir cihazda SafetyNet’i geçmek istiyorsanız, SuperSU yerine Magisk SU’yu tercih edebilirsiniz. Ancak bunu yapmanın en iyi yolu, root’lu olmayan bir telefonda Magisk ve TWRP kullanarak her şeye yeniden başlamaktır. Magisk ve TWRP ile telefonu root’lamak kolay ve hızlıdır.

Magisk ve TWRP ile Telefonu Root’lamak

Bu yöntemi tercih etmemizin esas nedeni en temizi olduğu içindir. Eski root ikili dosyalarını (binary) kaldırmanıza gerek olmaz ve sadece Magisk ZIP’i flaşlarsınız ve ardından her şey kolayca tamamlanmış olur.

Adım 1 – TWRP’yi Kurun

Bu yöntem, Magisk ZIP’i TWRP’de flaşlama yoluyla çalışır. Böylece başlamadan önce özel bir kurtarma arayüzü (custom recovery) yüklemeniz gerekir. Magisk’in kendisi gibi, TWRP’yi kurmak için de birden çok yol vardır. Root’luysanız işiniz bittikten sonra SuperSU’da root’u tersine çevirmeniz (unroot) gerektiğini unutmayın. Telefonunuzun bir Fastboot arayüzü yoksa, TWRP’yi yüklemek için gerekli adımlar da değişecektir.

Adım 2 – Magisk Manager’ı Yükleyin

TWRP başarıyla yüklendikten sonra Android’i açın ve Magisk Manager uygulamasını kurun. Bu root erişimi ve Magisk modüllerini yükleme imkanı sunan Magisk framework’ü değildir. Sadece Magisk framework’ü indirmek ve modülleri yönetmek için kullanılan bir uygulamadır. Magisk Manager uygulaması artık Play Store’da mevcut değil. Bu yüzden yüklemek için “Bilinmeyen Kaynaklar” etkinleştirilmiş olmalı

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici

Adım 3 – Magisk ZIP’i indirin

Şimdi Magisk Manager uygulamasını açın. “Yükle” ye dokunun, ardından sonraki açılır pencerede “Sadece Zip İndir” e basın. Dosyanın indirildiğini belirten menünün altında bir mesaj görene kadar bekleyin.

Adım 4 – TWRP ile Magisk’i Flaşlayın

Ardından, telefonunuzu kurtarma moduna alın ve TWRP’nin ana menüsünden “Yükle” düğmesine dokunun. Buradan cihazınızın İndirme klasörüne gidin, ardından Magisk ZIP’i seçin. Bundan sonra, sadece Magisk’i yüklemek için ekranın altındaki kaydırıcıyı kullanın ve ardından “Sistemi Yeniden Başlat” a basın.

Magisk ve TWRP ile Telefonu Root'lamak

5. Adım – Root & SafetyNet’i Doğrulayın

Ardından Magisk Manager uygulamasını açın. Her şey bir aksama olmadan devam ederse, ekranın üst kısmına doğru bir yeşil onay işareti ile “MAGISKSU (topjohnwu)” yazan bir mesaj görürsünüz. Bu, telefonunuzun artık resmi olarak root’landığı ve Magisk ile yapıldığı için “sistemsiz bir root” olduğu anlamına gelir.

Magisk ve TWRP ile Telefonu Root'lamak

Bunun yanı sıra, Magisk’in ana avantajı, SafetyNet ile uğraşmadan root yapabiliyor olmanızdır. Telefonunuzun Google’ın SafetyNet kontrolünü geçtiğini doğrulamak için, ekranın üst kısmındaki ilgili düğmeye basın. Bu testten sonra iki yeşil onay işareti görürseniz, her şey mükemmel durumda demektir.

Telefonunuz bu noktada SafetyNet testini geçmiyorsa büyük olasılıkla bir önceki root işleminden veya sistem modundan kalan artık dosyalar nedeniyle olabilir. Bunun için SafetyNet CTS Profile ve Basic Integrity hataları gibi sorunları çözmeniz gerekiyor. Telefonu root’lamak için bilmeniz gereken tüm adımlar böyleydi.